Úvod > Děti > Fontanely

Fontanely

U novorozeného děťátka se velmi úzkostlivě dbá na jeho hlavičku. Je to z toho důvodu, že ještě nemá srostlou lebku, netvoří ji jednolitá kost, nýbrž jich je několik a mezi nimi se nacházejí měkká vazivová spojení, která se nazývají fontanely. Díky fontanelám je hlavička miminka pružná a také přizpůsobená pro průchod porodními cestami matky.

Mnohé maminky vůbec nevědí, že celkem se na lebce novorozence nachází 6 fontanel. Čtyři z nich jsou malinké a i lékařům někdy dělá potíže je přesně nahmatat, nicméně se nevyšetřují. Uzavírají se asi ve 3 letech. Další je tzv. malá fontanela. Ta je umístěna v zadní části lebky a má trojúhelníkový tvar. Zaceluje se v prvních dnech života dítěte a úplně srůstá do 6. měsíce. Nejpatrnější a nejsledovanější je velká fontanela, kosočtvercový mírně vklesnutý lupínek v horní části lebky mezi čelní a temenními kostmi.

Význam fontanel

  • Jak už bylo řečeno, fontanely svou pružností umožňují hlavičce přizpůsobit se úzkým porodním cestám. Těsně po porodu může být hlavička dítěte mírně deformovaná, ale během několika dní se to spraví.
  • Dosud nesrostlá lebka představuje do určité míry ochranu mozku při menším pádu nebo nárazu na hlavu. Ale rodiče se na to nesmí spoléhat, vždy je lepší opatrnost a předcházení pádům.
  • Fontanely pomáhají vyrovnávat krevní tlak v hlavičce.
  • Díky fontanelám je umožněn správný růst mozku.
  • V případě nutnosti lékaři mohou přes fontanelu provést vyšetření anebo operaci mozku.

Stav velké fontanely

Velikost velké fontanely se měří v jejím příčném a podélném průměru a po narození to dělá asi 3x3 cm. Od narození přibližně do 3. měsíce se fontanela mírně zvětšuje spolu s rostoucím mozkem a rozšiřující se mozkovnou. Poté se začíná zmenšovat a zacelovat. Při každé návštěvě pediatra se velikost fontanely kontroluje a zapisuje do zdravotního průkazu dítěte. Zkoumá se také její velikost v poměru s rostoucím obvodem hlavičky. Zpravidla se uzavírá mezi 9. až 18. měsícem. Hodnotí se také její napětí a podobně. Sama maminka si může všimnout, jak fontanelka pulzuje, zejména při delším pláči miminka. A pokud má drobeček nedostatek tekutin, je to patrné na mírném propadnutí fontanely.

Nepřiměřené uzavírání fontanely

Zvýšenou pozornost bychom měli projevit, pokud se velká fontanela uzavře příliš brzy anebo naopak cca ve 2 letech je stále hmatná.

Předčasné uzavření

Předčasné uzavření velké fontanely (okolo 3. měsíce) se týká asi 2 % dětí. Nemusí nic znamenat, pokud se hlavička přiměřeně zvětšuje.

Pokud tomu tak není, je velké riziko, že mozek nemá dostatek místa pro správný růst. Je možné to řešit operativním rozšířením lebečních švů, ale operace má význam, pokud se provede včas, to znamená zhruba v 6 měsících. Důsledkem raného zacelení fontanely může být zpomalený psychomotorický vývoj, mírnější či závažnější smyslové postižení nebo dokonce duševní postižení.

Pokud se fontanela zacelí v prvním půlroce, může to také souviset s problémem štítné žlázy.

Neuzavírání

Ve dvou letech mívá fontanelu hmatnou nebo dokonce hodně velkou asi 5 % dětí. Je dobré podstoupit neurologické vyšetření.

Nejzávažnější příčinou může být hydrocephalus, což je hromadění mozkomíšního moku, ke kterému mohlo dojít na základě zánětu mozku (meningitidy), úrazu hlavy nebo vrozené vady. Řeší se chirurgicky.

Dalšími důvody může být porucha osifikace kostí, snížená činnost štítné žlázy, nebo například srdeční vada.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk