Úvod > Děti > Hry a hračky pro děti do 3 let

Hry a hračky pro děti do 3 let

Výběr hračky pro takto malé děťátko je velmi složitý a je tu několik pravidel, kterými bychom se měli řídit. Hlavními pravidly jsou určitě zájmy dětí, protože ne všechny hračky se líbí všem dětem. Dále je důležitá cena, abychom nekoupili příliš drahou hračku k snadnému rozbití a nevelkému užití. Nesmíme zapomenout na možnost přikupování dalších součástek, aby hračka nebyla příliš jednotvárná, ale dalo se s ní svým způsobem kouzlit. Mezi hračky, které tyto zásady splňují, patří

  • gumové pískací hračky - jsou velmi účelné jak k zábavě, tak ke hraní
  • karty stylu domino - rozvíjejí dětskou logiku a kreativitu
  • dětské hračky do domácnosti - kuchyňské sady, kadeřnické, atd.
  • plastelíny a různé prstové barvy - rozvíjí dětského uměleckého ducha
  • hračky napomáhající zručnosti a rozpoznávací schopnosti dítěte - dětské nářadí, které napomáhá dětské gramatice a zručnosti
  • různé knížky - s jednoduchým nebo složitějším obsahem pro tvorbu větší slovní zásoby a rychlosti se učit nová slova těžší na výslovnost
  • plyšové hračky - uklidňují malá batolátka svou hebkostí

Hračky pro kojence

Období kojence je důležité období, ve kterém by mělo miminko co nejvíce hračky pozorovat, natahovat se po nich nebo je uchopovat. Jsou potřebná chrastítka i kolotoče nad postýlku, které vydávají zvuk a tím jsou zajímavé. Stejně jako kousátka do pusinky napomáhající prořezávání zubů. Dále plyšový polštářek na obličej, který děti milují. Ale i pískavé a šustivé knížečky. Jsou i takové, že se mohou dát i do vany. Pískavé kačenky vybíráme v nejmenší velikosti, aby je mohli uchopit do ručičky. Je tím rozvíjena jemná motorika, která nutí děti k pohybu. U pískavých hraček ale pozor, měli bychom dbát na to, že když dítě nebude pod dohledem, může se uvolnit nějaká malá součástka a hrozí zadušení. Jemnou motoriku rozvíjí také další hračky, například závěsný textilní plyš na kočár, který vydává šustivé zvuky. Lze jej natahovat a některé mají i melodii, která dokáže uspat. Od šestého měsíce můžeme dávat děti do hopsadla s bezpečnostním pásem.

Hračky pro batolata

Děti ve věku od 1 do 3 let mají rády hračku, která svítí a občas vydá nějaký ten zvuk. Mezi nejlepší hračky patří textilní hračky. Hračku dítě snadno uchopí a vy víte, že nebude mít žádné zranění. Při výběru bychom měli dbát na to, jaký zvuk hračka vydává, aby nebyla moc hlasitá nebo pro dítě agresivní. Však i v tomto věku děti mají rády skládačky, při kterých dítě vkládá do otvoru správné tvary. Hračky nakupujeme zásadně v kamenném obchodě a ne přes internet nebo na tržnicích, a to kvůli závadnosti. K dalším vhodným hračkám patří například houpací koník, malé piánko nebo i houpačka vyrobená přímo pro batolata.

Dětské hry

Aby koupená hračka nebo zvolená hra měla pro dítě význam, musí rozvíjet určité schopnosti, jako jsou rozvoj jemné motoriky, rozvoj hrubé motoriky nebo grafomotorika. Důležité jsou také motorika mluvidel, motorika očních pohybů a sociální vztahy.

Vhodné jsou tvořivé hry, kdy dítě samo něco vytvoří. Ať už to jsou stavby z kostek (věže, hrady) nebo postavičky z modelíny či kreslení (případně obkreslování) dostatečně velkých obrázků.

U pohybových her je dobré vybírat ty pro dítě bezpečné. Můžeme se s dítětem plazit, přelézat překážky, stát nebo skákat po jedné noze a po druhé, skákat panáka, házet si s míčem nebo jezdit na odstrkovadle, tříkolce nebo koloběžce. Některé děti si oblíbí i tanec za zvuku hudby.

U šikovnějších dětí už můžeme zkoušet například motání klubíčka, zapínání zipu, rozvazování a zavazování tkaniček nebo navlékání ponožek. Pokud má dítě problémy s jemnou motorikou, zařadíme různé ťukání jednotlivými prsty, kroužení zápěstím a "počítání" na prstech.

Základní vlastnosti každé hry a hračky

  • výchovná hodnota - hračka rozvíjí vztah k okolí, ostatním lidem a zvířatům; učí děti, jak se chovat
  • přiměřenost vývojové úrovni - pozor na hračky, které je nedostatečná věku dítěte; můžou dítě ve vývoji i zbrzdit
  • jednoduchost - hračka napomáhá dítěti zkoušet a objevovat nové vlastnosti věcí
  • technická nezávadnost - měla by být velice odolná proti dětské hravosti, tzn. těžko zničitelná
  • hygienická nezávadnost - je potřeba počítat s tím, že každá hračka potřebuje občas vyčistit (vyprat nebo omýt)
  • variabilita - více účelná hračka s možnostmi několika variant her
  • bezpečnost - hračka z měkčích materiálů (plyše a gumy), hlavně nesmí být ostrá s *nebezpečnými hranami a rohy
  • vkus - důležité jsou barevné kombinace a celkové zpracování

Nebezpečné hračky

Každá hračka není bezpečná, proto bychom je měli vybírat pozorně. Všechny hračky by měly být vyrobeny z nezávadných materiálů. Také by na obalu mělo být uvedeno, že jsou vhodné pro děti do 3 let. Důležitý je i návod v češtině.

  • plastové hračky: mohou být vyrobeny z polyvinylchloridu (PVC) obsahujícího nebezpečné ftaláty (změkčovadlo)
  • porcelán a keramika: mohou mít glazury obsahující olovo a kadmium, které se mohou uvolňovat
  • barvy a laky: přijdou často do kontaktu s dětskou kůží nebo ústy a mohou způsobit vyrážku či něco jiného
  • dřevo: špatně se udržuje v čistotě, protože se do pórů dostávají nečistoty
© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk