Základy zoubků se tvoří již ke konci 1. trimestru těhotenství. Mléčné zoubky (neboli dočasný chrup) získaly své pojmenování díky bíle zbarvené sklovině. Dočasný chrup tvoří 20 zubů. V každé čelisti (horní a dolní) jsou
Díky pohybu jazyka dochází většinou k dřívějšímu prořezání spodních zubů oproti odpovídajícím horním. Příznaky jsou bělavé flíčky na dásních, silnější slinění, bolest. Může se vyskytnout i zvýšená teplota, podrážděnost.
Jako první začínají růst střední řezáky (jedničky) v dolní čelisti, buď současně nebo brzy po sobě. Poté následují řezáky postranní (dvojky), pak první stoličky (čtyřky), špičáky (trojky) a nakonec druhé stoličky (pětky).
Samozřejmě každé dítě je jiné a zoubky mu mohou narůst jak dříve, tak i později. Do tří let by mělo být prořezáno všech 20 zubů.
Dočasné zoubky obsahují méně minerálních látek než trvalé, proto mají větší náchylnost ke kazům. Tvorbě zubního kazu napomáhají velkou měrou sladkosti, namáčení dudlíku do medu a především slazené nápoje popíjené z kojeneckých lahví, proto se těmto věcem raději vyvarujte.
O zuby by se tedy mělo začít starat ihned po prořezání. Ze začátku postačí dítěti po jídle otřít zoubky navlhčeným kapesníkem, později by měl přijít na řadu kartáček, kdy se dítě již učí čistit si zoubky samo (pod dohledem rodičů, kteří dítěti zuby ještě dočistí). Z počátku stačí čistit zoubky bez použití zubní pasty.
Pravidelné čištění by mělo probíhat 2x denně (ráno a večer). Setře se tak zubní povlak, který obsahuje bakterie, a kaz pak nemá šanci se vytvořit. První návštěva zubaře by měla proběhnout po prořezání prvních zoubků. Při této návštěvě vysvětlí stomatolog rodičům, jak se o zoubky starat. V případě úrazu (ulomení zubu apod.) je také na místě navštívit stomatologa, mohly by být poškozeny i zárodky trvalých zubů.
Přibližně šesti letech začínají postupně mléčné zuby vypadávat a nahrazuje je trvalý chrup.