Úvod > Děti > Opruzeniny

Opruzeniny

Opruzeniny bohužel trápí asi každé miminko a nejsou vůbec nic příjemného jak pro vašeho drobečka, tak i pro vás. I když si říkáte, že se snažíte o zadeček co nejlépe pečovat, většinou se tomuto problému nevyhnete. Opruzeniny, neboli plenková dermatitida, mohou vzniknout kdykoliv.

Opruzený zadeček bývá většinou bolavý a červený. Někdy mohou také vznikat mokvající hnisavé pupínky. Děťátko většinou při přebalování pláče a nechce si nechat na zadeček sáhnout.

Proč dochází k opruzeninám? Díky nedostatečnému přebalování se dětský zadeček v plence zapaří, nebo může mít děťátko dráždivější moč nebo stolici, která dětskou pokožku podráždí.

Správná péče

Pokud vaše děťátko trápí opruzeniny, je třeba se zamyslet, zda opravdu o zadeček pečujete správně. Jaké krémy používáte? Jaké používáte pleny? Někdy se maminky nechají unést reklamou, kde zaručují savost jednorázových plen, a nechají miminko v plence delší dobu, než je třeba. Miminko je i tak nutné často přebalovat, aspoň šestkrát až sedmkrát denně.

Používáte vlhčené ubrousky? Ne vždy jsou vhodné. Jsou většinou parfémované a mohou děťátku pokožku ještě více podráždit. Pokud je v plence více moči nebo stolice, je vždy lepší zadeček omýt vodou. Ideální je také potřít zadeček slunečnicovým olejem nebo použít krém proti opruzeninám. Vlhčené ubrousky jsou vhodné na cesty, kdy není možné děťátko omýt vodou, nebo při nočním přebalování. Doma je však vždy nejlepším pomocníkem voda. Můžete také použít bylinné koupele na zklidnění pokožky. Pokud můžete, nechte děťátko občas nahaté, aby mohla pokožka volně dýchat.

Léčba

Jestliže, má vaše děťátko více stoliček za den, je riziko opruzenin vyšší. Může tak dojít k infikování kůže, jako jsou plísně nebo bakterie. V takovém případě je třeba navštívit pediatra, který doporučí vhodnou léčbu. Můžete také děťátku upravit stolici tím, že mu podáte probiotika, např. Lacidofil, Nutrilon B sirup, probiotické kapky. Rozhodně je ale nutné se o užívání poradit se svým pediatrem.

Opruzeniny mohou zhoršovat také některé druhy potravin, např. kyselá jablka, rajčata, citrusy, jahody, některé exotické ovoce, okurky atd. Je třeba to ohlídat. Pokud má děťátko vzniklou opruzeninu, těmto potravinám je potřeba se rozhodně vyhnout.

Prevence

Ještě než se opruzeniny objeví, mažte děťátku zadeček mastičkami určenými na opruzeniny. Známé jsou například Rybilka, Bepanthen, Menalind, Sudocreme, Weleda měsíčkový kojenecký krém atd. Je třeba vyzkoušet, který vašemu děťátku bude nejvíce vyhovovat. Nepoužívejte zásyp na podrážděnou a vlhkou pokožku, mohl by opruzeniny ještě zhoršit.

Někdy se může stát, že děťátku nevyhovuje jednotlivý druh plenek, a tak pomůže změnit druh plen. Některým dětem nemusí vyhovovat jednorázové pleny, zkuste třeba i látkové pleny a perte je v jádrovém mýdle. Stačí do doby, kdy je to opravdu akutní. Pleny musí děťátku především dobře sedět, nesmí mu být příliš velké, nebo malé. Děťátko se v nich musí cítit dobře. Pleny by neměly děťátko omezovat v pohybu. Nejdůležitější je často přebalovat!

Změňte také druh pracího prášku a nepoužívejte aviváž. Změňte sprchový gel. Je třeba vyzkoušet vše, co by mohlo děťátku pomoci.

U některých dětí mohou opruzeniny způsobit i alergie, a to nejen na nevhodnou kosmetiku, ale například i na stravu. Pokud kojíte, je to jednoduché. Vše, co sníte, jde do mateřského mléka. Je tedy nutné dbát na svůj jídelníček a nejíst dráždivá jídla, která by opruzeniny mohla způsobit. U větších dětí je třeba dávat pozor na jednotlivé druhy potravin, jak bylo již zmíněno, tj. na kyselá jablka, citrusy, rajské, jahody apod.

Ne vždy se opruzeniny vyskytnou na zadečku, mohou se také objevit i v záhybech kůže. Je třeba pečovat a dbát na správnou hygienu vašeho děťátka. Nezapomeňte, to co naučíte vašeho drobečka již v raném věku, to ho bude doprovázet i v dospělosti. To, jak je děťátko upravené a čisté, jak vypadá, je hlavně vaše práce a vaše vizitka.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk