Každá žena, která nechce otěhotnět, se chrání antikoncepcí. Na trhu je několik druhů antikoncepce a každá žena si může zvolit, co ji vyhovuje.
Během jednoho roku otěhotní zhruba 5 ze 100 žen, které užívají hormonální antikoncepci (HA). Hormonální antikoncepce neslouží jen k zabránění těhotenství. Spousta žen jí používá ke srovnání periody, problémů s hormony nebo pro méně bolestivou menstruaci. Hormonální antikoncepce zabraňuje ovulaci, což znamená, že neuvolňují se vajíčka z vaječníku. Způsobuje také změny děložní sliznice, vajíčko se tedy neusadí. Dále zahušťuje hlen v děložním hrdle. Zabraňuje tím pronikání spermií a omezuje pohyblivost vejcovodů. Hormonální antikoncepce vyžaduje pravidelné užívání.
Většinou má HA na zdravotní životní styl příznivý účinek. Žena by měla mít co nejmenší nadbytečnou zátěž měla by si zvolit zdravý životní styl. Pokud žena bere antikoncepci zároveň kouří a je obézní, může se vyskytnout trombóza. HA se také nemusí snést navzájem s jinými prášky, jako jsou antibiotika nebo antidepresiva.
Tato hormonální antikoncepce obsahuje dva hormony - estrogen a gestagen. Když jsou tabletky jednofázové, jsou všechny v balení stejné. Pokud jsou tabletky vícefázové, mají různé barvy v balení. Ty mají jiné množství a jiný poměr hormonů. Pilulky jsou rozdělené na vysokodávkové a nízkodávkové.
Vysokodávkové pilulky jsou omezeny jen pro velice málo žen. Obsahují zhruba 50 mikrogramů estrogenu.
Nízkodávkované pilulky obsahují 30 až 35 mikrogramů estrogenu v jedné pilulce. Ženy nejčastěji používají pilulky s 20 mikrogramů estrogenu. Nezatěžují tolik organizmus.
Tento druh antikoncepce se podává buď pilulkami, nebo ve formě injekcí. Případně také ve formě tělísek. Neobsahuje žádný estrogen. Obsažený gestagen má příznivé zdravotní účinky. Chrání před záněty dělohy a vejcovodů. V podaní injekcí a tělíska působí velice spolehlivě. Tato antikoncepce je velmi v hodná pro ženy, které jsou nemocné a nemohou používat kombinovanou antikoncepci. Ovšem jsou tu i některé nevýhody. Může dojít k přerušení menstruace nebo může být menstruace velmi nepravidelná. U injekcí se navíc může vyskytnout větší chuť k jídlu, pokles libida a výskyt akné.
Tato antikoncepce se nesmí používat, pokud žena má rakovinu prsu nebo vaječníků nebo jí během posledních pěti let prodělala. Také se nepoužívá, pokud má žena srdeční nebo cévní choroby (plicní embolie, trombóza) nebo zvýšený cholesterol, pokud žena prodělala mimoděložní těhotenství nebo a závažné nemoci jater. Pokud se u ženy objeví větší výskyt akné, deprese a snížené libido, měla by antikoncepci vysadit a poradit se s gynekologem.
Příznivý vliv hormonální antikoncepce
Nežádoucí účinky
Antikoncepční náplast obsahuje dva hormony - estrogen a gestagen. Tyto hormony prochází kůži přímo do organismu, a proto nedochází k zanášení trávicího traktu jako u některých jiných typů antikoncepce, kdy mohou být ohroženy žaludek a játra. Antikoncepční náplast tedy mohou využívat i ženy, které mají problémy se zažíváním. Náplast obvykle drží i po styku s vodou. Nezabraňuje tudíž v koupání.
Výhoda spočívá v šetrnosti organizmu, protože neovlivňuje tolik hladiny hormonů v těle. Tím nezatěžují trávící trakt. S antikoncepční náplastí nedochází k nežádoucímu přibírání. Tato metoda je vhodná pro ženy, které mají strach, že si zapomenout vzít pravidelně pilulku. Účinek totiž přetrvává i po 48 hodinách po zapomenutí obnovení náplasti. Tato antikoncepce je vhodná pro ženy od 18 do 45 let.
I přes všechna opatření se výjimečně může náplast odlepit. Pokud se náplast odlepí a žena si toho po dobu delší než 24 hodin nevšimne, hrozí riziko otěhotnění. Náplast není vhodná pro ženy, které prodělaly trombózu nebo které trpí vysokým krevním tlakem nebo cukrovkou. Také není náplast vhodná pro kuřačky a pro ženy s vysokou nadváhou. Při užívání se mohou vyskytnout deprese, bolesti břicha nebo špinění.
Antikoncepční kroužek patří mezi nejnovější metody antikoncepce. Užívá se vaginálně jednou měsíčně. Odpadá tak strach, že žena zapomene na pravidelnou dávku. Při sexu kroužek obvykle nevadí.
Tato tyčinka se zavádí do paže na dobu 3 let. Potom se pod lokálním znecitlivěním odstraní. Po celou dobu tyčinka vypouští malé množství hormonů do těla. Tyčinka je 34 mm dlouhá a 2,4 mm silná. Je vyrobena z pružného silikonu. Tato tyčinka je vhodná skoro pro každou ženu. Ovšem vše záleží na poradě s gynekologem. Tyčinka není vhodná pro ženy, které mají problémy s játry nebo žilní trombózou. Ovšem je vhodná pro kojící matky. Tuto tyčinku zavádí a vyndává gynekolog.
Tato tyčinka patří mezi nejspolehlivější druhy antikoncepce. Funguje již 24 hodin po zavedení. Okamžitě po odstranění tyčinky dochází k návratu plodnosti. Při užívání dochází ke snížení menstruační bolesti.
Nechrání ženu před pohlavně přenosnými chorobami. Antikoncepční tyčinky nejsou vhodné pro ženy, které mají tušení že jsou těhotné, ženy s jaterními nemoci a trombózou.
Může se vyskytnout slabé krvácení, špinění a nepravidelná menstruace. Nebo úplné vynechání menstruace.
Nitroděložní tělísko se obvykle zavádí pomocí tenké trubičky, která se přes děložní čípek zasune do dělohy. Je vyrobeno z různých plastů ve tvaru T. Tělísko působí na spermie toxicky, takže jim zabraňuje k cestě k vajíčkům. Tělísko zavádí gynekolog.
Může být vyndáno i dříve. Metoda není vhodná pro každou ženu. Ne každá žena snese, že má v sobě zavedené něco cizího, a může jí to vadit. Nejčastějším problémem jsou záněty dělohy a vaječníků. Klasické nitroděložní tělísko účinkuje až 8 (případně 10) let. Cenově se pohybuje kolem 600 až 1200 Kč.
Hormonální tělísko je zároveň napuštěno hormony, které přecházejí postupně do organismu. Žena tak nemusí mít po celou dobu menstruaci. Tento druh tělíska je však dražší a cena se pohybuje okolo 5000 až 8000 Kč. Doba ochrany je odhadována zhruba na 5 let, ale může se vyndat i dříve. Toto nitroděložní tělísko se doporučuje zejména manželským párům.
Hormonální injekce se aplikuje gynekolog jednou za 3 měsíce injekčně do svalu. Tato injekce je vhodná pro ženy, které nesmí brát estrogeny nebo mají cévní problémy. Také je vhodná pro ženy, které nechtějí myslet na prášky nebo na ně často zapomínají. Je vhodná i pro kojící ženy, protože nejde do mléka a neobsahuje estrogen. Není tak ovlivněna chuť mléka a miminku neublíží. Naopak není v hodná pro ženy, které plánují v brzké době otěhotnět. Injekce by se neměly dlouhodobě aplikovat mladým dívkám. Při užívání může totiž dojít k zeslabení menstruačního cyklu. V ojedinělých případech může žena přestat menstruovat úplně.
Důležité je zvýšit přísun vápníku ve stravě, protože při dlouhodobém užívání dochází k odvápnění kostí. U ženy se mohou také objevit deprese nebo pocity smutku, nespavost a velmi silné bolesti hlavy.
Nehormonální chemická antikoncepce Pharmatex poskytuje až 10x větší ochranu než kondom a může ji používat většina žen. Nepřechází totiž do krve ani do mateřského mléka. Je dobře snášena, proto si tuto antikoncepci chválí většina žen, které s ní přišly do styku. V lékárně je k dostání bez lékařského předpisu.
Ženský kondom Femidom je opakem pánského kondomu. Je asi 17 centimetrů dlouhý a zaveden by měl být 8 hodin před aktem. Žena by si ho nejdříve měla párkrát zavést nanečisto doma bez přítomnosti muže. V jeho přítomnosti může být značně nervozní. Při sexu však může být nepříjemný a může vadit, proto se spoustě mužů nezamlouvá. Ženský kondom je určen pro páry, kterým vadí klasický kondom. Vhodný je také pro ženy, které právě menstruují nebo jsou po porodu. Ženský kondom je vyroben z polyuretanu, proto je vhodný pro ty, kdo mají alergii na latex.
Než se matka rozhodne pro jakoukoliv metodu antikoncepce pro dospívající dceru, musí s dcerou navštívit gynekologa. Výběr samotné antikoncepce pak závisí na věku a zdravotním stavu dívky a zda dívka již zahájila sexuální život. Lékař jí antikoncepci předepíše co nejšetrnější k jejímu mládí. Antikoncepci může předepsat i z důvodu zeslabení menstruace a snížení bolesti při menstruaci. Přesto však není vhodné do tak mladého organismu cpát další hormony.
Mladým dívkám se doporučuje kombinovaná antikoncepce pro velmi účinnou spolehlivost. Tato antikoncepce snižuje u mladých dívek i riziko pánevních zánětů. HA je však to neuchrání před přenosnými chorobami, proto by přesto měly být vedeny k ochraně kondomem.
Hormonální antikoncepce může u mladých dívek způsobit:
Tyto stavy většinou po třech měsících užívání odezní. Pokud ne, je potřeba antikoncepci vysadit nebo se poradit s gynekologem.
Kojící žena nemá moc na výběr, má hodně omezený přístup. Na trhu jsou dva druhy antikoncepce v podání prášků - Azalia a Cerazette. Pokud totiž žena kojí, je možné ji doporučit hormonální antikoncepci pouze s obsahem gestagenních hormonů. Neobsahuje estrogen, a tak neovlivní chuť ani množství mateřského mléka. Po skončení kojení pokud žena nechce otěhotnět je dobré navrátit se k původní antikoncepci, a to kombinované.