Není tomu tak dávno, co se říkalo a doporučovalo dodržovat sexuální půst šest týdnu před porodem a šest týdnů po porodu, tedy do doby, než bylo po poporodním vyšetření, které se dělá po šestinedělí. Dosti lékařů tvrdí, že jsou tyto rady zbytečně opatrné. Pakliže se maminka po porodu cítí v pořádku a dobře, nekrvácí a nemá žádné jiné problémy a má na sex chuť, může mít sexuální styk i dříve. Určitě ale ne v případě, že z těla ještě odcházejí očistky. Určitě je lepší ze začátku, a to minimálně na první styk, použít kondom, který by mohl zabránit případné infekci. Partneři by se měli určitě dohodnout, kdy znovu začít pohlavní život. Dobré je se poradit s gynekologem. Rozhodně nezapomínejte, že kojení není 100% antikoncepce. I když maminka plně kojí a nemá ještě menstruaci, ovulace je vždy před menzes a může se stát, že ani menstruace přijít nemusí a maminka je opět těhotná. Při zahájení pravidelného milostného života je dobré brát antikoncepci, pakliže to zdravotní stav dovoluje. Jestli maminka kojí, gynekolog jí může napsat recept na antikoncepci pro kojící.
Po porodu může být žena překvapená, že je milostné a citové souznění s manželem či partnerem jiné, než bylo dříve. Určitě to není důvod k trápení, je to jen otázka času. Po porodu dochází v těle k různým změnám a navíc role matky také není jednoduchá a maminka se s tím musí vyrovnat. Změny nejsou jen zdravotní, ale i vzhledové, hormonální, také velké změny pocitové. Tyto změny se netýkají jen ženy, ale i partnera. Také pro něj je nové být otcem. Někdy šestinedělky nemají o sex zájem jako v době před porodem a také k němu mohou získat až odpor. Stát se může ale i to, že jsou některé maminky nedočkavé a natěšené a ztrátu libida vůbec nepocítí. Je to jen otázkou času a chuť na sex se navrátí. Kdyby to však trvalo déle, svěřte se svému gynekologovi nebo navštivte sexuologa.
Odmítání sexu po porodu bývá zapříčiněno většinou strachem z bolesti nebo z otevření rány. Je dobré použít lubrikační gel. Není dobré, když partner naléhá, měl by být trpělivý. Partner by měl vědět, že se jedná jen o přechodné období a nátlak nic nevyřeší, naopak to může být ještě horší. Vynucovaní způsobí úplnou nechuť a prodlouží půst a psychický blok.
Po porodu vznikají různé změny, a to jak na vnitřním, tak i zevním genitálu maminky. Většinou jsou to spíš menší změny, které nedělají mamince žádné problémy. Může se ale stát, že i nějaké změny mohou komplikovat sexuální život. Může to zapříčinit kupříkladu pokles dělohy, špatné hojení, potíže s udržením stolice i moči, nezhojené či hojící se rány.
Selháním svalového dna pánevního způsobuje inkontinenci moči. Bývá to při vniknutí penisu do vaginy nebo v častějších případech na vrcholu orgasmu. Nejvíce se jedná o přechodný únik moči, který se brzy upraví. Pakliže to trvá déle, svěřte se svému gynekologovi.
Pro kojící maminky je nejvhodnější nehormonální metoda antikoncepce. Doporučuje se kondom, anebo méně spolehlivé metody, jako je pravidelné kojení a přerušovaná soulož, na které raději nespoléhejte. Pakliže chcete používat antikoncepci, co je bezpečná, zajděte za svým gynekologem. Ten vám poradí a doporučí antikoncepci, která bude pro vás vhodná.
Po porodu mají většinou nezájem o sex ženy, které ho nemusely ani před porodem nebo styk měly hlavně kvůli otěhotnění. Lačné sexu bývají většinou ženy, které byly rizikově těhotně a měly zákaz sexuální aktivity.
Rozhodně vyčkejte, až se zahojí veškerá poporodní zranění, a zajděte ke svému gynekologovi, aby vše pořádně vyšetřil. Tím budete mít jistotu, že je možné oddávat se beze strachu milostným hrátkám s vašim partnerem.