1 lžíce žitného kvásku
150g žitné chlebové mouky
300g pšeničné mouky(dala jsem 150g pšeničné chlebové, 100g hladké a 50g celozrnné)
cca 300ml vody
2 lžičky soli
1-2 lžičky kmínu
mouka na podsypávání
škrob
Večer jsem do velké mísy nasypala mouky, smíchala se solí, kmínem, kváskem a vodou a vzniklou kaši v míse jsem přikryla potravinářskou fólií a ještě celou mísu zabalila do igelitové tašky. Takto jsem to nechala do rána 12 hodin odpočívat a kynout.
Ráno jsem těsto z mísy vyklopila na pomoučený vál, aby se těsto nelepilo, zapracovala jsem ještě malé množství mouky a překládala jsem těsto na třetiny. Na internetu je možné vyhledat videonávod pro překládání chlebového těsta.
Vytvarovanou šišku těsta jsem vložila do ošatky vysypané směsí mouky a škrobu a nechala ještě další asi 2 hodiny kynout - hlídala jsem růst těsta. Nevlastníte-li ošatku, je možné nechat těsto kynout v míse, cedníku, nebo moukou vysypané utěrce.
Troubu jsem předehřála na maximum (250 stupňů) spolu s pekáčem s poklicí a na dno trouby jsem umístila nádobku s vodou na zapaření.
Při vkládání do trouby je nutné být velice rychlý. Vytáhla jsem pekáč z trouby, troubu ihned zase uzavřela, odklopila jsem poklici. Těsto z ošatky jsem opatrně vyklopila na pečící papír pomocí kterého jsem bochník přenesla do pekáče. Honem rychle jsem pekáč přiklopila a šoupla do trouby.
10 minut jsem pekla přikryté na 250 stupňů, poté jsem teplotu ztlumila na 200 stupňů a sejmula poklici, pekla jsem v odkrytém pekáči dalších cca 25 minut podle barvy kůrky.
Upečený chleba při poklepu zní dutě. Necháme jej pozvolna vychládat na mřížce a krájíme nejdříve až za několik hodin.
Domácí kváskový chleba je docela věda, je potřeba si vyzkoušet, jak se těsto a kvásek bude chovat ve vašich domácích teplotních podmínkách, proto moje uvedené údaje nemusejí být platné vždy. Ale když se vše vychytá, tak je to velká nádhera moci poslouchat křupinkání kůrky. A krajíček domácího chleba je sám o sobě bez ničeho ohromná laskomina.