Úvod > Rodina > Pomoc po návratu z porodnice

Pomoc po návratu z porodnice

Zrození děťátka je nádherná věc, ale hlavně je to ohromná změna nejen ve vašem životě, ale i v životě partnera, rodičů, příbuzných a blízkých známých. Asi největší břemeno, práce a starost je na mamince, ale určitě by se měl zapojit i manžel či partner. Ne vždy má maminka po ruce partnera či manžela. Může být buď pracovně vytížený, nebo jsou maminka s miminkem bez tatínka. Potřebují tudíž pomoc někoho jiného. Určitě je potřeba pomoc čerstvé mamince, která je po porodu unavená a zažívá spoustu změn, a to ne vždy jen příjemných. Je po fyzické námaze a psychicky na tom může být také jinak, než byla před porodem a otěhotněním. Působí na ní hormony, nevyspání a vyčerpání, může mít i nějaké bolesti. Občas se může stát, že je maminka po porodu psychicky labilní nebo jí může postihnout laktační psychóza. Šestinedělí je opravdu náročné období, a proto není dobré odmítat jakoukoliv pomoc. Často je třeba zapojit někoho z blízkých, popřípadě o pomoc požádat.

Návrat z porodnice

Osoba či osoby, které budou mamince pomáhat, by ji a čerstvé miminko měli odvézt z porodnice domů a tam je krásně přivítat. Pakliže se o maminku a děťátko bude starat její partner, má nárok na to si vzít den volna v zaměstnání. Dále i na den, kdy je přítomen u porodu, i na den, kdy odváží svou partnerku do porodnice. Na ostatní dny si musí požádat o dovolenou či neplacené volno. Je dobré počítat s delší pracovní absencí, aby se první dny novopečené mamince pomáhalo.

Maminka prožívá těžké období, častěji se unaví a potřebuje více odpočinku, spánku. Při tom musí pečovat o svého nového malého miláčka. Pakliže nějaký pomocník existuje, je vhodné si rozdělit úlohy. Například se pomocník ujme domácích prací a třeba pořizování nákupů a maminka se stará o miminko, k čemuž jí vede mateřský pud. Její drobeček je pro ní středobodem. Partner by toto měl brát na vědomí a neměl by se cítit odstrčen a už vůbec by neměl žárlit. Což zní malinko absurdně, ale někdy si partner opravdu přijde odstrčený a zanedbávaný. Nyní by však měl stát při své partnerce a všemožně jí pomáhat a i jí dodávat psychickou podporu. To samé by měli i jiní příbuzní, kteří s maminkou budou sdílet domácnost po dobu, kdy bude potřebovat pomoc, anebo při tom, když ji a miminko přijdou navštívit.

Maminka by měla pravidelně i kvalitně jíst, a to i v případě, že miminko nekojí. Je velmi dobré, když jí někdo navaří čerstvá zdravá a dobrá jídla. Určitě sama na to nebude mít ze začátku čas ani chuť. Čím více se mamince pomáhá, tím je to lepší. Je to dobré i pro miminko, poněvadž je maminka v lepší kondici a může se láskyplně o drobečka starat. Pomoc vlastně není určena jen jí, ale i miminku. Miminka jsou velmi citlivá a vycítí nepokoj a neklid a mohou být i více plačtivá. Když je maminka spokojená, je spokojený i kojenec.

Jak dále mamince pomáhat

Velmi dobré je nechat maminku vyspat a dopřát jí relax. Partner nebo ostatní příbuzní mohou jít zatím s miminkem na procházku. Nejen tatínka by mohla maminka zapojit do mnoho dalších činností

  • při přebalování
  • při občasném koupání miminka
  • při krmení z lahvičky, kojící maminka může mlíčko odstříkat
  • při večerním uspávání

Psychická podpora

Několik dnů i týdnu po porodu mívají maminky fyzické i psychické problémy a podpora partnera či rodiny je velice důležitá. Maminky mívají potřebu si popovídat o svých pocitech a problémech. Je dobré jí naslouchat a v případě, že má nějaké pochybnosti třeba o tom, že není dobrá maminka nebo něco nezvládá, by jí její blízcí měli povzbudit a přesvědčit o tom, že to tak není. Někdy se může stát, že se maminka potřebuje vyplakat. Je dobré jí nabídnout své rameno nebo jí obejmout, pohladit a partner jí může políbit. Šestinedělí je dosti náročné období a maminka může být velmi citlivá a třeba i podrážděná. Pakliže se necítí dobře, není dobré si zvát návštěvy. Dobré jsou společné procházky s kočárkem s rodinou nebo blízkými. V hezkém počasí je možné se třeba posadit na lavičku nebo zajít do cukrárny či kavárny na nějaký dobrý vitamínový nápoj nebo nějakou dobrůtku. Tím také přijde maminka na jiné myšlenky. Pakliže na tom maminka není po psychické stránce, dobře není vhodné, aby seděla sama zavřená doma. Je dobré se jí věnovat, hodně s ní mluvit a kupříkladu jí namasírovat záda, pakliže si to přeje. Někdy je psychická podpora a pomoc daleko lepší než pomoc v domácnosti. Nezapomínejte na to a věnujte mamince velkou pozornost. Někdy se stává, že se péče věnuje jen miminku a na ženu se zapomíná. Čím více péče a lásky dostane, tím rychleji bude zase v pořádku a bude se cítit jako před porodem.

Doporučení

I když jste třeba silná žena a myslíte si, že zvládnete vše, přeci jen nepodceňujte pomoc a nemějte vše na svých bedrech. Je dobré se domluvit v těhotenství, kdo se o vás a miminko postará a pomůže vám alespoň v prvních dnech či týdnech toho krásného, ale velmi náročného období.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk