Úvod > Rodina > První cestování s dětmi

První cestování s dětmi

Když skončí šestinedělí nebo miminko trošku povyroste, budete se určitě chtít někam podívat. Ať k rodině nebo na výlet či dovolenou.

Je vůbec cestování s dětmi vhodné? A jak děti cestování snáší? To jsou otázky, které si často klademe. Jsou různé názory na cestování s dětmi. Nedoporučuje se velká vzdálenost. Na děti může špatně působit dlouhá cesta a změna klimatu. Většina dětí má ráda své domácí prostředí a svůj režim. Proto, když už se s dětmi rozhodnete cestovat někam opravdu daleko, je zapotřebí chovat se rozumně a mít ohled na své děti. Jsou i kladné názory na cestování s dětmi. A to, že by se mělo cestovat s dětmi už od malého miminka, aby si na cestování zvykly. Potom, až povyrostou, budou na cestování zvyklé a také jim nemusí být v autě špatně. Nakonec si i lépe zvyknou na cizí prostředí.

Nejlépe se cestuje s malými dětmi. Většinu času děti v autě prospí. Velkou výhodou je, když je miminko kojené. Mamince odpadne velká starost, jakou vhodnou stravu připravit pro dítě na cestu. Další výhodou je, že miminko nevyžaduje tolik pohybu. I tak je zapotřebí dítě kontrolovat a dopřát mu pauzu. U větších dětí není zapotřebí, aby tolik jedly, a ani to nevyžadují. Spíše by se měl hlídat pitný režim, a to hlavně v létě.

Při cestování do zahraničí by kojenci a batolata měli mít s sebou svojí vlastní stravu. Něž pojedete s dětmi do zahraničí, určitě byste o tom měli informovat svého dětského lékaře. Lékař vám s největší pravděpodobností dítě naočkuje, a to proti žloutence a zimnici. Také vám dá prášky jako prevenci proti malárii. Řekne vám, jak se zachovat, když dítě onemocní, jak si vybavit lékárničku a jak dodržovat správnou hygienu.

Příprava na cestu

Dokud jste jezdili sami, celkem jste to ještě zvládali. Teď ale budete jezdit s dětičkami a na to se třeba důkladně připravit. Nejen pro vás, ale i pro vaše děti byste měli sjednat dobré zdravotní pojištění. Měli byste si dát na stranu určitý finanční obnos, kdyby se přeci jen něco stalo a vy jste museli vyhledat lékařskou pomoc. Někde se totiž platí hotově. Vše byste měli dostat zpět, ale to až při příjezdu domů. Bylo by dobré mít u sebe kontakt na svého dětského lékaře, abyste tak mohli být s ním v kontaktu, kdyby se něco dělo.

Jak dítě zabavit

Pokud se cestuje daleko, nejlepší je dítě zabavit. Pro ty menší jsou hračky do auta. Mohou se připevnit suchým zipem na sedačku. Pokud jsou děti větší, mohou být zábavou rodiče. Můžou si zpívat, vyprávět, co z auta vidí, a nebo vymýšlet nějaké zábavné hry.

Výbava lékárničky

  • Paralen - pro nejmenší sirup a čípky
  • repelent
  • antibiotická mast
  • obvazy a náplasti
  • teploměr
  • prášky nebo kapky na průjem
  • tabletky na cestu - pokud se dětem dělá špatně v autě
  • gel na zoubky - pokud zrovna rostou

Cestování do exotických zemí

Pokud se rozhodnete s dětmi cestovat do exotických zemí, musíte určitě počítat s vážnými riziky.

  • Zvířata: Děti zvířátka milují a rády si s nimi hrají. Měli bychom být velice opatrní. Zvířata mohou přenášet vzteklinu a další jiné nemoci.
  • Koupání: S dětmi bychom měli chodit na vyhrazená, hlídaná a čistá koupaliště, kde jsou i bazénky pro děti.
  • Strava: V cizím prostředí bychom dětem neměli dávat neoloupané ovoce, syrovou zeleninu ani málo tepelně upravené maso. Malá miminka by měla mít svojí stravu už z domu, případně koupenou na místě (příkrmy).
  • Pitná voda: Kojenci by měli mít balenou vodu (kojeneckou). Pokud není k dispozici, voda by se měla převařit. Velkou ochranou proti infekci v jídle a ve vodě je kojení, například malárii nebo žloutenku.
  • Hmyz: Záleží na tom, v jaké části světa se nacházíme. Velkou ochranou pro naše děti jsou repelenty. Pro malá miminka se doporučují repelenty koupené v lékárně, kde vám dobře poradí.
  • Úpal: Děti bychom měli chránit před sluníčkem. V poledních hodinách na sluníčko ani nechodit. Dítě můžeme chránit kloboučkem, slunečníkem a krémem na opalování. Čím je dítě menší, tím je zapotřebí vyšší faktor.
  • Průjem: Hodně dětí, které změní prostředí, trpí průjmem. Větší děti to mohou mít i psychického původu. Pokud průjem dostane kojenec, kojte častěji. Pokud dítě nekojíte, dbejte na pitný režim. Když dítě dostane horečky a začne zvracet, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc.

Dopravní prostředky

Automobil je pro dítě nejpohodlnější dopravní prostředek pro cestování. Pokud cestujeme autem, dítě musí být připoutané v autosedačce. Pokud cestujeme daleko, je bezpečné, když s dítětem sedí někdo vzadu. Každé dítě potřebuje přestávku v jízdě, potřebuje se provětrat. Přestávka by se měla dělat každé 4 hodiny. Nemělo by se zapomenout na dostatek tekutin. Na zadní sklo by se v žádném případě neměly ukládat těžké věci, při prudkém nárazu by to dítě zranilo. V autě by se mělo přiměřeně větrat, aby dítěti nebylo špatně. Ovšem není dobré vytvořit velký průvan, hrozí totiž nachlazení.

Letecká doprava je pro dítě tou nejlepší, a to hlavně v případě, že se cestuje na dlouhou vzdálenost. Když jsou děti větší, je třeba je připravit na nepříjemné pocity při vzletu a přistání. Kojence můžeme uklidnit kojením. Pokud má dítě zánět uší, letadlo se nedoporučuje.

Většině dětem se dělá v autobuse špatně. Nedá se tam dobře vyvětrat, a proto tam není čistý vzduch. Některé autobusy vlastní klimatizaci. Mají i televizi, která děti zabaví. Toto cestování však nepatří zrovna mezi bezpečné a pohodlné.

Děti vlaky milují a každá jízda vlakem je pro ně velký zážitek. Vlak je ale vhodný spíše na jednodenní výlet. Dnešní vlaky mají ve vybavení i pásy a stolečky, kde si děti můžou malovat.

Pomůcky do auta

  • Stínítka na okna: Slouží k ochraně proti sluníčku, aby dítěti nesvítilo do očí. Dítě tak může nerušeně spát nebo sledovat okolí. Na trhu je spousta stínítek. Některá jsou obyčejná, jiná barevná, která dítě zabaví.
  • Chránič sedadla do autosedačky: Ochrání autosedačku před počůráním nebo před ušpiněním od jídla. Tyto chrániče bývají z velmi příjemného materiálu, takže dětem nepřekáží při jízdě.
  • Chránič na pásy: Slouží jako polštářek pro dítě. Může si na něj položit hlavičku. Zároveň ho neškrtí pásy do bříška.
  • Kapsáře: Slouží k ukládání hraček. Kapsáře se připnou na přední autosedačku zezadu. Buď jsou na zip, nebo gumičku.

Závěr

Cestování s dětmi by měla být radost. Můžeme jim cestu zpříjemnit pěknou hudbou. Děti musí mít z cestování příjemné zážitky. A rodiče se musí přizpůsobit věku dítěte.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk