Úvod > Rodina > Zařizování dětského pokoje

Zařizování dětského pokoje

Dětičky začnou vyrůstat a začnou se dožadovat svého soukromí nebo místa na klid a hraní. Zařizovat pokojíček nemusíte jen pro větší děti, ale také pro miminka. Jak takový pokojíček zařídit, vybavit a vyvarovat se velkým chybám při zařizování dětského pokoje? Určitě musíte myslet na to, jaký typ pokojíčku pro děti chcete. Pokud je to pokojíček pro miminko, stačí mu zařídit klidné místo na odpočinek. Pokojíček pro větší dětičky by měl sloužit jako hrací místnost. Pro studenty jako studovna, kde budou mít klid pro sebe a kamarády.

Větší děti je dobré do výstavby pokoje zapojit. Mohou si vybrat barvu do pokojíku nebo nábytek, různé samolepky na zeď a rozmístění hraček. Je důležité, aby si rodiče s dětmi vyšli navzájem vstříc. Určitě byste neměli dítěti dovolit do pokojíčku výraznou až agresivní barvu. Můžete navrhnout kompromis, a to tím, že se barvy zkombinují. Při zařizování pokojíčku myslete na to, kde bude. Pokojíček musí být klidné místo, proto je vhodné umístit ho dál od kuchyně a dalších hlučných míst. Pokojíček pro děti můžete často měnit a přestavovat, proto je důležité zaměřit se i na nábytek v pokojíčku.

Myslete na to, aby byl nábytek bezpečný pro nejmenší děti. Ze začátku toho nebude moc potřeba, pokojíček bude sloužit zejména jako herna. Postupem času začnou děti chodit do školy a budou potřebovat více nábytku. Určitě je vhodné vybrat takový nábytek, který poroste s dětmi. Nábytek můžete sladit s malbou, tapetami nebo s různými vzory. V dětském pokoji se může položit taková podlaha, která bude ladit se stávajícím nábytkem.

Pokojíček pro miminko

Pro miminko není důležité zakládat pokojíček. Většina rodičů si miminko nechává u sebe v ložnici. Vše záleží čistě na rodičích. Je důležité pamatovat na to, že dítě vnímá své okolí a potřebuje čisté a pěkné prostředí, musí se cítit spokojeně a klidně.

Zařizovat pokoj pro miminko můžete již v očekávání, budete tak mít na vše dostatek času a klidu. Do pokojíčku lze sehnat krásnou kompletní sestavu nábytku, do které se může zahrnout postýlka, skříně, přebalovací pult, komody nebo poličky, vše v jednotném materiálu.

Postýlka

Postýlku můžete vybrat dle vkusu, může být například kovová nebo dřevěná, buková nebo borová, barevná, přírodní nebo se vzory. Důležité je, aby měla postýlka atest na bezpečnost pro dítě do 3 let. Někdy se i postýlka dědí z generace na generaci. Vše záleží na vkusu a finanční stránce rodičů. Kvůli bezpečnosti je dobré pořídit postýlku s nastavitelnou výškou roštu. Některé postýlky mohou být i s kolečky a jenom se převezou do jiné místnosti. Určitě je důležité mít přesný rozměr matrace, aby se vešla do postýlky a aby kolem matrace nebyla mezera.

Přebalovací pult

Přebalovací pultík je možno umístit také do dětského pokojíčku. Alespoň má maminka všechno při ruce. Přebalovací pultík může zároveň sloužit pro komunikaci miminka a maminky. Existují i pultíky s vyndávací vaničkou. Součástí pultíku také bývá komoda. Nad pultíkem může být zavěšená hračka, se kterou si miminko může hrát.

Další nábytek

Časem můžete děťátku pořídit židličku a stoleček, kde stráví krásné chvilky při malování. Určitě nezapomeňte na poličky, skříňky a krabice na hračky a skříně na oblečení.

Dokud miminko jenom leží, potřebuje k životu hlavně maminku. Když trošku povyroste, začne se batolit a pozorovat svět. Proto je důležité ochránit miminko před zraněním. Existují různé ochranné předměty na rohy skříní, stolů a zásuvek.

Dekorace

K dekoraci můžete zařadit spoustu věcí, které pokojíček krásně ozdobí. Pokud už máte postýlku, je důležité sehnat peřinku, povlečení a prostěradlo. Miminko většinu času prospí, ale časem začne vnímat, co v postýlce má. Určitě je důležité sehnat krásné a příjemné povlečení. Děťátko tak může pozorovat vzory. Nejvhodnějším materiálem je bavlna, která je příjemná na dotek. Povlečení do postýlky se dá sladit společně i se záclonkami nebo stínítky na lampičku. Pokud jsou děti větší a mají už svoji fantazii, mohou si povlečení a dekoraci vybrat samy.

Pokojíček můžete ozdobit pěknými vzory na zeď nebo pěkným a hravým lustrem. Když už děťátko více vnímá a hraje si, můžete mu pořídit hrací deku na podlahu. Na hrací dece si mohou děti hrát, miminka se mohou učit pást koníky nebo pozorovat okolí. Nemusíte mít strach, že miminko odněkud spadne. Tato hrací deka zároveň poslouží jako ochrana k prochladnutí. K dekoracím také můžete zařadit kusové hrací koberce.

Pokoj pro předškoláky a školáky

Pro děti v tomto věku je důležité, aby měly dětský pokoj řádně rozdělen na tři základní zóny, tedy na zónu hraní, zónu spaní a zónu učení.

Zóna hraní

Děti v předškolním věku si rády stále hrají. Proto je dobré, aby měly dostatek volného místa v pokoji na vymýšlení různých domečků z dek a jiných pomůcek, které podnítí jejich fantazii.

Zóna spaní

Ve spací zóně potřebují mít děti svojí vlastní jednolůžkovou postel v rozměrech 90 x 200 cm nebo 90 x 190 cm. Pokud je v pokojíčku více dětí, mohou mít palandy nad sebou. Pro více místa v pokoji zase mohou mít zvýšené postele a pod postelí psací stoly. Postele by měly být dostatečně větratelné a dítě by z nich mělo pohodlně slézt. Samozřejmostí je kvalitní matrace do postele.

Zóna učení

Když začne dítě chodit do školy, učí se dělat pořádek ve svých věcech. Vy jako rodiče mu samozřejmě do začátku pomůžete. Dítě potřebuje mít odkládací prostor na aktovku a učebnice. Na psací stůl tedy přibudou psací potřeby a různé sešity a učebnice. Vždy by dítě, které chodí do školy, mělo na stole mít volný prostor pro psaní. Učebnice a sešity může mít uložené v šuplících a nebo v přihrádkách stolu. Na stolku by mělo být jen to, co nutně potřebuje. Určitě nezapomeňte na dostatek světla. Pokud je místa hodně, je dobré, aby mělo každé dítě svůj psací stůl. Stůl se židlí by měly být nastaveny na výšku dítěte. Neměly by mít nebezpečně ostré rohy. Pro lepší soustředěnost je dobré používat v pokojíčku světlejší barvy.

Další vybavení

Dále dítě potřebuje do pokojíčku svojí skříň na oblečení, jelikož už se učí pořádku potřebuje mít svoje osobní věci po hromadě.

Děti v tomto věku začínají vnímat velmi dobře okolí a spolužáky. Budou se jim chtít přizpůsobit nebo se samostatně v dětech začne vyvíjet sběrná činnost známek, kartiček, samolepek, sošek, kamenů atd. Tyto věci by měly mít své místo. Děti také začnou navštěvovat i různé kroužky. Mohou chodit na keramiku, sportovat nebo hrát na hudební nástroj. I na tyto věci, co si děti samy vyrobí buď na kroužku, nebo ve škole, mohou mít své poličky nebo vitrínky. Určitě dětské výrobky nevyhazujte. Nechte je, ať si na své věci najdou své místo. Vy jenom dohlédněte na pořádek.

Dětem můžete do pokojíku pořídit i odpadkový koš, ať se učí, kam nepotřebné věci patří. V tomto věku je také velmi důležitý klid a spánek pro dítě. Proto je důležité, aby vše mělo své pevné místo a řád.

Pokoj pro studenty

Když zařizujete pokoj pro studenty nebo děti v pubertě, většinu věcí si již vybírají sami. Mladistvý člověk už má jiné představy o výzdobě pokoje. Svůj pokoj si navrhuje sám. Stále je ale lepší vyhnout se agresivním barvám. Děti si už nehrají a více prostoru tráví u počítače nebo studii. Do takového pokoje je důležité přiřadit pracovní stůl, počítač nebo notebook, podložku pod myš, pevnou a kvalitní židli ke stolu, lampičku na noční studium, knihovnu na knihy a dekoraci, jako jsou závěsy, povlečení, obrazy atd.

Pár rad na závěr

  • Postel: Pokud dítě vyroste z dětské postýlky, pořiďte mu kvalitní postel. Určitě není vhodné ho nechat ležet na nějaké staré válendě. Postel by měla být pevná, kvalitní a zdravotně nezávadná. Potah by měl být vždy snímatelný.
  • Matrace: Pokud vybíráte matraci do postýlky, vyberte vždy novou. Matrace má rozměry odpovídající věku dítěte. Může být s kokosovým vláknem nebo protialergická.
  • Židle a stůl: Pokud dítěti dáváte židličku ke stolečku do pokoje, sledujte jeho výšku, aby si neničilo zádíčka. Stůl by měl být co nejvíce na světle, nejlépe u okna. Židle by měla být výškově nastavitelná.
  • Alergie: Hodně dětí bývá alergických na prach. Není dobré, aby mělo dítě v pokojíčku moc nábytku a plné skříně hraček. Dítě potřebuje dostatek volného místa nejen na hraní, ale i na dýchání. Vždy myslete na bezpečnost a zdraví našich dětí.
  • Osvětlení: Důležité je i osvětlení dětského pokojíčku, a to i k psacímu stolu.
  • Barvy: Barvy na zdech, nábytku i barvy dekorací by měly být uklidňující.

Dětský pokojíček vždy zařizujte tak, aby byl vhodný pro věk dítěte. Pokud je více dětí po hromadě a jsou již větší, mohou mít pokoje například nábytkem oddělené. Pokud je více prostoru, může mít každý svůj vlastní pokoj. Nezapomeňte dítěti dopřát soukromí.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk