V šestnáctém týdnu těhotenství ustupují dosavadní těhotenské příznaky. Žena by se měla dostavit na další gynekologické vyšetření, při kterém podstoupí test na možná genetická poškození plodu. Samozřejmě pokračuje vývoj dítěte. Charakteristické je prodlužování dolních končetin. Od tohoto týdne také klesá riziko potratu.
Vývoj dítěte:
V šestnáctém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 9 až 12 cm (od hlavy k patám je to průměrně 14 cm) a váží kolem 100 g.
Do této doby mělo dítě v děloze zakřivenou pozici. V šestnáctém týdnu se začíná postupně hlava a krk zvedat. Plod je schopen se částečně napřímit. Tímto vývojem je dáván předpoklad na budoucí sezení. Pokračuje také tvorba mozku, kde se dále vyvíjí šedá kůra mozková.
Oční víčka dítěte jsou nadále srostlá. I tak je ovšem možné při vyšetření zachytit pohyby očí. Dítě dokonce umí vraštit obočí.
V růstu končetin začínají nohy dohánět ruce. I když se dítě hýbe čím dál tím víc, nemůže většinou budoucí matka ještě pořád tyto pohyby cítit. Jedinou možností, jak sledovat pohyby dítěte, zůstává nadále vyšetření ultrazvukem. Protože na těle dítěte již byly vytvořeny potní žlázy, mohou tyto pohyby u plodu vyvolat pocení.
Pokožka je v této době tvořena stále slabou vrstvou. Nicméně se v ní již začínají objevovat hmatová tělíska.
Srdce pracuje zhruba 150 krát za minutu. Za den se mu podaří přečerpat až 25 litrů krve (na konci těhotenství to již bude dokonce kolem 1800 litrů krve za den).
V šestnáctém týdnu těhotenství začíná také sekrece hormonu štítné žlázy. Slezina produkuje červené krvinky. Vytváří se také spojení mezi orgány, které od této doby začínají pracovat společně.
Ve druhém trimestru se také velmi snižuje riziko potratu. Pokud není při vyšetření zjištěna nějaká odchylka od správného vývoje a růstu, a pokud se budoucí maminka chová v těhotenství zodpovědně, není většinou čeho se obávat.
Rady pro ženy:
Stále více se umírňují těhotenské příznaky. Žena se většinou cítí velmi dobře. Vrací se také chuť k jídlu. Žena by měla přijímat větší množství potravy, ale rozhodně ne jíst tzv. „za dva“.
Vrchol dělohy je nyní zhruba v polovině vzdálenosti mezi stydkou kostí a pupkem. Bříško roste a těhotenství se již většinou nedá skrýt.
Brzy budou moci některé ženy pocítit pohyby plodu. V šestnáctém týdnu má ovšem toto štěstí pouze malé procento žen, protože velikost plodu je stále ještě velmi malá. Pokud je žena navíc prvorodičkou, není výjimkou, že první pohyby svého dítěte ucítí třeba až v týdnu dvacátém.
Doporučuje se spát na boku, protože při ležení na zádech může dojít ke zvýšení tlaku na dutou žílu (což je žíla, která vrací krev do srdce). Spaní na zádech může navíc zhoršit bolesti zad. Nejlepší poloha, kterou si pro ležení může těhotná žena vybrat, je ležení na levém boku. Tím totiž nedochází k tak výraznému zhoršení krevního oběhu a zmírňuje se tak nebezpečí vzniku otoků, křečových žil apod.
V těhotenství se může také objevit zadýchávání, protože hormony nutí ženu dýchat hlouběji, než byla doposud zvyklá. I když to může být nepříjemné, nemá to žádný negativní vliv na vývoj plodu.
Šestnáctý týden je také týdnem, kdy by žena měla absolvovat další gynekologické vyšetření. Toto vyšetření bývá většinou spojeno s odběrem krve, aby mohl být proveden tzv. trojitý test TT. Pomocí tohoto testu se dá zjistit riziko genetického poškození plodu. Důležité je, aby byla žena dobře informovaná o tom, z jakého důvodu je vlastně vyšetření prováděno a hlavně jakým způsobem bude žena o výsledcích informovaná. Je nutné si uvědomit, že pozitivní výsledek nutně nemusí znamenat, že dítě budě nějak geneticky postižené. Jde pouze o informaci, že riziko postižení je o něco vyšší než u jiných těhotných žen. Nejde tedy o stoprocentní diagnózu. Aby byl tento pozitivní výsledek potvrzen nebo vyvrácen, je nutné se podrobit ještě dalším vyšetřením. Většinou lékař navrhne konzultaci s genetikem a někdy také invazivní vyšetření, která následně riziko potvrdí nebo vyvrátí.
Žena má také možnost se v případě nějakých pochybností uchýlit i k jinému vyšetření. Mezi nejběžnější patří tzv. I.trimestrální screening. Jde vlastně o biochemické vyšetření, které spolu s podrobným ultrazvukem stanoví riziko genetické vady plodu. Výhodou tohoto vyšetření je jeho 90% pravděpodobnost (zmíněný trojitý test má „pouze“ 65% pravděpodobnost).
Aby ovšem došlo k co nejjistějším výsledkům, je nutné provádět toto vyšetření na kvalitních pracovištích s potřebnou akreditací. Žena si navíc tento proces musí platit sama, protože doposud není hrazen pojišťovnou.