Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 19. týden těhotenství

19. týden těhotenství

V devatenáctém týdnu těhotenství dochází k vývoji pokožky. Velký posun zaznamenal také vývoj reprodukčního systému u chlapečků i holčiček. Pokračuje osifikace kostí a tvorba svalů. Žena může v této době zaznamenat bolest oblých svalů či objevující se tmavé skvrny.

Vývoj dítěte:

Dítě v této době měří od hlavy ke kostrči mezi 12 až 16 cm (od hlavy k patám je to asi 18-20 cm) a váží 200 až 225 g.

V devatenáctém týdnu těhotenství stále pokračuje osifikace kostí a sílí svaly. Plod je schopný vykonávat stále více pohybů. Dokáže ohýbat končetiny ve velkých kloubech nebo třeba pohybovat rty. V obličeji jsou již vyvinuty mimické svaly.

Pokožka je v této době červená, ale stále průsvitná. Je tedy možné vidět síť vlásečnic. Od devatenáctého týdne těhotenství začíná pokožka vytvářet buňky, které následně tvoří pigment, a jakousi krémovou látku, zvanou mázek (vernix caseosa). Hlavním úkolem mázku je chránit pokožku před plodovou vodou, ve které dítě plave. Většinou se ztrácí ještě před porodem. Když se ale dítě narodí předčasně, je mázek na pokožce ještě patrný. Někdy se ovšem může stát, že i u donošeného dítěte lze mázek po porodu najít v kožních záhybech.

Pohlaví dítěte již je možné určit. Nicméně stoprocentně se to ještě říci nedá. Pokud ale čekáte holčičku, je její reprodukční soustava již vyvinutá. Holčička má v této době již pochvu, dělohu i vejcovody. Vejcovody obsahují více než 6 milionů primitivních vajíček. Jejich počet se ovšem bude následně snižovat. V době narození jich bude "pouze" asi 1 milion.

Chlapeček má již v této době také téměř vyvinutý reprodukční systém. U chlapců bude docházet ještě k menšímu vývoji. Varlata produkují testosteron dokonce již od 10 týdne těhotenství.

Rady pro ženy:

V devatenáctém týdnu těhotenství se většinou žena cítí velmi dobře. Zpravidla nemá žádné těhotenské příznaky. To, že čeká miminko, jí ale připomíná stále se zvětšující přírůstek na váze a rostoucí bříško. Ve druhém trimestru by měl být váhový přírůstek něco mezi 5 a 6 kg.

Některé ženy mohou v této době na tváři a na čele pozorovat objevující se tmavé skvrny, zvané chloasma (někdy také nazývané jako těhotenská maska). Způsobují ho hormony, které vyvolávají nadměrnou tvoru pigmentu v obličeji. Neobjevuje se jen v těhotenství. Vyvolat ho může také nadměrné slunění nebo užívání některých léků. Nepostihuje všechny ženy. Ovšem pokud se v těhotenství objeví, měla by se žena vyvarovat přílišnému slunění, protože působením slunečních paprsků může dojít k tomu, že skvrny ještě více ztmavnou.

Stejné hormony, jaké vyvolávají chloasma, mají také na svědomí tmavou čáru uprostřed břicha (linea nigra).

V této fázi těhotenství může žena pociťovat také bolest oblých svalů. Projevuje se jak tupou, tak i ostrou bolestí. Jak děloha roste, natahují se oblé vazy, což právě způsobuje bolest. Nejpatrnější je bolest při náhlé změně pozice (například při rychlém vstávání). Většinou nejde o nic závažného. Pokud ovšem jsou bolesti opravdu velké nebo se objevují častěji, měla by žena tuto situaci konzultovat se svým ženským lékařem nebo porodní asistentkou.

V průběhu těhotenství se může stát, že dojde k předčasnému otevírání děložního čípku (děložního hrdla). Toto otevírání znamená nebezpečí předčasného porodu či potratu. Proto se provádí tzv. cerkláž. Jde vlastně o uzavření děložního hrdla pomocí stehu. Cerkláž se může provádět preventivně nebo terapeuticky. Preventivně se provádí mezi 16. a 20. týdnem těhotenství u pacientek, u nich je zřejmé riziko nedostatečnosti děložního hrdla (z dřívějších těhotenství apod.), nebo u žen, které čekají dvojčata. Terapeuticky se cerkláž provádí mezi 20. a 26. týdnem těhotenství, tedy v době, kdy je nedostatečnost děložního čípku zjištěna.

Žena může ovšem přistoupit i na jinou léčbu. Může například užívat léky, které tlumí děložní stahy, nebo dodržovat přísný klidový režim, spojený většinou s několikatýdenní hospitalizací v nemocnici. Jednou z alternativ je také zavedení poševního pesaru.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk