Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 21. týden těhotenství

21. týden těhotenství

V jednadvacátém týdnu těhotenství vaše miminko většinu dne prospí. Pokud je ovšem vzhůru, je velice aktivní. Sílí jeho srdeční činnost. Nejčastější těhotenské příznaky, které mohou ženy trápit, jsou bolesti zad a zadýchávání.

Vývoj dítěte:

V jednadvacátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči 15 až 21 cm (od hlavy k patám je to mezi 22 a 26 cm) a váží 300 až 350 g.

V této době dítě spí 16 až 20 hodin denně. Přitom se u něj střídají fáze hlubokého a lehkého spánku. To ovšem neznamená, že když dítě spí, nemůžete cítit jeho pohyby. Dítě se přetáčí či kope nohama. Tyto pohyby jsou ale šetrnější a mírnější. Vzhledem k tomu, že fáze spánku dítěte se neslučuje se spánkovým rytmem matky, může se stát, že vás dítě svými pohyby během noci vzbudí. V tomto případě zkuste své břicho hladit. Dítě se tím může uklidnit a vy budete moci znova usnout.

Dítě začíná spát a bdít v pravidelných cyklech. Na ultrazvuku lze také pozorovat, že některé děti se ke spánku ukládají do svých oblíbených pozic. Některé děti si přitahují bradičku k hrudi, jiné si ji mohou třeba podepřít rukama. Záleží čistě na dítěti, jakou pozici si oblíbí.

Srdeční činnost miminka je každým dnem silnější a hlasitější. Frekvence úderů srdíčka je mezi 120 a 140 tepy za minutu. Je tedy zhruba dvakrát rychlejší než srdce matky. Hodně nastávajících maminek se shodlo, že zvuk srdíčka jejich dítěte jim připomíná cválajícího koně.

Všechny vnitřní orgány miminka se postupně dotvářejí a začínají plnit svou funkci. Obrovský vývoj zaznamenal mozek. Začíná se oddělovat šedá a bílá mozková hmota. Mozek ještě nemá své typické záhyby, ale je téměř hladký.

V této době je již dokončen vývoj očních víček. Některé děti mají ve dvacátém prvním týdnu těhotenství i obočí. Miminko už dokáže reagovat na světlo a tmu či vnímat různé zvuky.

Postupně se tvoří podkožní tkáň, která je důležitá pro termoregulaci. Nicméně tuková tkáň se bude tvořit ještě velmi dlouho.

Rady pro ženy:

V jednadvacátém týdnu těhotenství může žena pozorovat zakulacování bříška a vystupování pupíku. Mohou se také objevit otoky na nohou a na prstech rukou (je tedy vhodné odložit prstýnky).

V této fázi těhotenství se může stát, že se žena začne zadýchávat. Orgány více pracují, čímž se uvolňuje více kysličníku uhličitého. Navíc musí žena vylučovat i kysličník uhličitý svého dítěte a dodávat mu kyslík. To vše zapříčiňuje, že dýcháte rychleji. Potíže s dýcháním navíc zhoršuje i zvětšující se děloha, která tlačí na bránici a zmenšuje objem hrudního koše.

Mozek ženy je citlivější na vyšší obsah kysličníku v krvi. To může následně způsobit, že se ženám dělají mžitky před očima. Navíc se při námaze snadněji unaví.

Kvůli dýchacím obtížím se doporučuje začít s dechovým cvičením. Je to pro vás zároveň i příprava na porod. Základem je střídání těchto tří dechových fází: nádech, výdech a doba klidu. Dechové cvičení je nejvhodnější provádět vleže s pokrčenými koleny. Důležité je, aby šlo o dýchání břišní (nikoli hrudní).

V jedenadvacátém týdnu těhotenství můžou ženu také trápit bolesti zad, především v bederní oblasti. Tyto příznaky jsou velice časté. Způsobené jsou jednak zvětšující se dělohou a jednak působením hormonu relaxinu, který uvolňuje všechny klouby a vazy v těle matky. Uvolňování kloubů je důležité pro nadcházející porod. Díky tomu je totiž umožněno, aby přes pánev prošla hlavička dítěte. Proti bolesti zad se dá samozřejmě částečně bránit. Pokud sedíte, doporučuje se si mírně podložit a zvednout nohy. Pokud stojíte, můžete bedra odlehčit tím, že si jednu nohu položíte na malý schůdek. Úlevu může přinést také teplá (nikoli však horká) koupel. Pokud vás ale tyto obtíže příliš omezují nebo jsou více bolestivé, neváhejte se poradit se svým lékařem.

Další informace

© 2007-2025 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk