Ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství plod rychleji nabírá na váze. Tvoří se čím dál větší vrstva podkožního tuku. Významný vývoj zaznamenávají plíce. Dítě je velmi aktivní. Žena by měla v těhotenství pravidelně kontrolovat svou moč, aby byly případné komplikace odhaleny již v počátku. Porod se blíží, proto by žena měla začít shánět vhodného dětského lékaře.
Vývoj dítěte:
Ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči něco mezi 19 až 24 cm (od hlavy k patám je to 26 až 30 cm) a váží 500 až 600 g.
Pokožka nestále sílí a postupně zakrývá síť žil, které byly do této doby velice patrné. Zatím je pod ní uloženo jen malé množství tuku, takže je stále ještě svraštělá. Mazové žlázky neustále vylučují mázek, který chrání pokožku dítěte před plodovou vodou. Postupně se v kůži začíná ukládat pigment.
Pod stále ještě zavřenými víčky jsou již téměř plně vyvinuté oči (pouze sítnice bude potřebovat ještě trochu času). Vybarvuje se duhovka. Oči dítěte již tedy zatínají mít svou barvu. Barva ovšem není ještě úplně definitivní. Konečný odstín se ustálí až po narození.
Pokračuje vývoj plic. Průdušky se v tomto týdnu rozvětvují a vzniká tzv. průduškový strom. Vznikají také buňky, které následně produkují tzv. surfaktant. Surfaktant je látka, která pokrývá vnitřek plicních sklípků. Díky ní se snižuje povrchové napětí a tím se zvyšuje poddajnost plic. Její nedostatečnost brání smrštění plicních sklípků a vede k poruchám dýchání a následně i kolapsu plic. Teprve, až když je v plicích surfaktantu dostatečné množství, je dítě schopné po porodu samostatně dýchat.
Neustále se také zvětšuje mozek dítěte. Na jazyku se tvoří chuťové pohárky. Pohlaví dítěte je již nějakou dobu viditelné pomocí ultrazvuku. V tomto období dochází u chlapců k tomu, že varlata začínají postupně sestupovat do šourku.
Dítě je velice aktivní. Nejaktivnější bývá mezi 24. a 28. týdnem těhotenství, protože později již nebude mít dostatek prostoru, aby provádělo tyto akrobatické kousky. Dítě skáče, potápí se, otáčí se či kope kolem sebe. Paradoxně nejaktivnější bývá ve chvíli, kdy se rozhodnete jít spát či odpočívat.
Rady pro ženy:
I v ženském těle se ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství dějí nějaké změny. Například dochází ke zvětšení ledvin, protože ty nyní musí vykonávat více práce. Velmi důležité je nezanedbávat pravidelné kontroly moči. Častější kontrolování je nezbytné pro odhalení jakýchkoli ledvinových potíží. Jednou z nemocí, která může ženu trápit, je preeklampsie (neboli těhotenská toxemie). Jde o nemoc, jež je závažná hlavně pro matku. Nicméně nelze říci, že by nepůsobila také na dítě. Nejčastější příznaky tohoto onemocnění jsou: otoky končetin, nadměrné přibírání na váze, mžitky před očima vysoký krevní tlak a bílkoviny v moči.
Během prvních 6 měsíců těhotenství by měla žena kontrolovat moč na nepřítomnost bílkovin a cukru asi jednou měsíčně, v 7. a 8. měsíci jednou za dva týdny a v 9. měsíci každý týden. Pokud žena čeká dvojčata, měla by začít s kontrolou každé dva týdny již od 5. měsíce. Jestliže si test moči provádíte sama pomocí testovacích proužků, měla byste navštívit lékaře při jakékoli sebemenší pochybnosti. Lékař následně provede laboratorní zkoušku, která o dané situaci napoví více.
Většina žen také pociťuje častější nutnost močení. Je to způsobené tím, že rostoucí děloha tlačí na močový měchýř. Tím se zmenšuje jeho kapacita. Rostoucí děloha způsobuje i problémy s dýcháním, protože její růst posouvá orgány břišní dutiny více vzhůru. Ty poté naléhají na bránici, čímž se komplikuje dýchání.
Kůže na prsou a na břiše je v této době velmi napnutá. Někdy to může vyvolávat i nepříjemné svědění. Většinou pomůže vlažná sprcha nebo zvlhčující krém. Pokud svědění přetrvává, je nesnesitelné nebo se k němu přidalo i svědění rukou a nohou, může jít o příznak onemocnění jater – tzv. těhotenské cholestázy. V tomto případě by se žena měla poradit se svým lékařem. Příčinou cholestázy jsou nejspíš těhotenské hormony, které působí na činnost jater a žlučníku. Pro matku není toto onemocnění příliš nebezpečné. U dítěte je tomu ovšem jinak. Cholestáza může vyvolat předčasný porod či úmrtí dítěte v děloze. Proto pokud je tato nemoc u matky zjištěna, je další průběh těhotenství pod přísným dohledem. Většinou je porod vyvolán raději dříve, aby se předešlo vážným komplikacím.
Ve čtyřiadvacátém týdnu těhotenství by si žena měla také začít hledat dětského lékaře. Nejlépe v místě bydliště. Je vhodné si nejprve zjistit služby, které nabízí. Jednou možná budete potřebovat telefonickou konzultaci mimo ordinační hodiny, možná přímo návštěvu lékaře. Měla byste také vědět, zda vybraný dětský lékař poskytuje nadstandardní očkování nebo například i nastřelování náušnic.
Pokud takového lékaře najdete a on bude ochotný vaše dítě zaregistrovat, zapamatujte si jeho jméno, adresu i telefonní kontakt. To vše budete potřebovat v porodnici.