Úvod > Těhotenství týden po týdnu > 30. týden těhotenství

30. týden těhotenství

Vaše miminko rychle roste a je velice aktivní. Stále se zlepšují jeho sací a uchopovací reflexy. Dechové pohyby jsou koordinované. Žena se v této fázi těhotenství může cítit nemotorná. Nejčastější příznaky jsou křeče, pocení, svědění kůže apod. Nezapomeňte na další ultrazvukové vyšetření.

Vývoj dítěte:

Ve třicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 25 až 30 cm (od hlavy patám 35 až 39 cm) a váží 1100 až 1300 g. V posledním trimestru těhotenství přibývá dítě velmi rychle na váze. Každý týden je to něco kolem 200 g. Tělíčko se začíná lehce zaoblovat. Postupně je také zahájena autoregulace vnitřní teploty.

Stále pokračuje vývoj mozku. Tvoří se tzv. mozkové závity.

Velká změna nastává ve tvorbě krvinek. Do této doby se krvinky tvořily ve slezině. Ty ovšem přestávají tuto činnost plnit. Od třicátého týdně těhotenství se krvinky tvoří pomocí kostní dřeně. Tak je tomu po celou dobu života člověka.

Děťátko se už naučilo ovládat své dechové pohyby. Zpočátku byly neuspořádané. Nyní začínají být koordinované a rytmické. Snižuje se také jejich frekvence. Vaše miminko stále ještě vdechuje a polyká plodovou vodu. V této době dosahuje objem plodové vody svého maxima. Ke konci těhotenství se bude její objem už jen snižovat a v době porodu bude mít objem asi 600 ml.

U chlapců dochází v této době k tomu, že varlata začínají postupně klesat do třísel.

Stále se zlepšuje zrak dítěte. Zatím je schopno rozlišovat víceméně pouze světlo a tmu. Ovšem někteří vědci uvádějí, že dítě ve třicátém týdnu těhotenství je již schopno pohybovat očima a sledovat tak zdroj světla. Zrak dítěte se do porodu nevyvine definitivně. Ještě po narození bude docházek ke zlepšování schopnosti vidět, zaostřování a celkového zrakového ústrojí.

Každá žena může na svou vlastní kůži vidět, že miminko v této fázi těhotenství je velice aktivní. Už před porodem je nutné nacvičit základní pohyby, které bude po narození potřebovat. Je to hlavně uchopovací a sací reflex. Nejčastější činností vašeho miminka je neustálé šermování ručičkama a kopání nožičkama. Díky těmto činnostem si zlepšuje práci svalů. Aktivita dítěte je ovšem již značně omezená. Je to kvůli jeho velikosti. Jak miminko roste, má v děloze stále méně místa. Proto již není schopné se v děloze otáčet celé. Hodně miminek je v této době už přetočeno hlavou dolů. Pokud to vaše ale stále není, nemusíte si dělat starosti. Ještě má na to dost času.

Kdyby se miminku zachtělo na svět už v tuto dobu, jsou již relativné dobré vyhlídky na jeho přežití a zdravý vývoj. Samozřejmě že by bylo nutné umístnění v inkubátoru a odborná lékařská péče.

Rady pro ženy:

Vaše srdce bije v této době asi o 12 tepů za minutu rychleji.

Do této doby jste přibrala na váze asi 9-10 kg. Jde o průměrné hodnoty, proto pokud je váš dosavadní přírůstek trochu nižší nebo vyšší, není to důvod k obavám. Jak přibíráte, můžete se cítit stále více a více nemotorná. Jestliže pozorujete, že máte problémy se protáhnout kolem stolu či projít dveřmi aniž byste do nich břichem narazila, je to způsobeno právě váhovým přírůstkem, který mění vaše těžiště. Můžete mít také problémy s obouváním a zavazováním bot, ohýbáním se pro spadlé předměty či s běžnými domácími pracemi.

V této době vás mohou také trápit bolesti v podbřišku nebo v tříslech. Tyto bolesti jsou způsobené tlakem dělohy. I když jsou celkem běžné, lékař by měl raději zjistit, zda se předčasně neotevíráte. To by mohlo s sebou přinést předčasný porod.

Kromě velice častých potíží v těhotenství v této době (jako jsou křeče, problémy s dýcháním, zvýšené pocení, častější potřeba k močení) můžete cítit nepříjemné svědění kůže nad zvětšeným břichem. Někdy na to pomáhá hypoalergenní tělové mléko. Pokud ale obtíže přetrvávají nebo jsou nesnesitelné, navštivte lékaře a nechte si provést jaterní testy.

V této době by také mělo dojít k dalšímu ultrazvukovému vyšetření. To by mělo být v pořadí již třetí. Pomocí tohoto vyšetření lékař zkontroluje, jak vašem miminko roste, zda je placenta na správném místě a jaké je množství plodové vody. Zkontroluje také polohu miminka. Často už bývají otočené hlavičkou dolů. Nicméně pokud to tak u vašeho děťátka ještě není, nemusíte mít důvod k obavám. Však má na to ještě dostatek času.

I v této době je nutné dbát na kvalitní, pestrou a vyváženou stravu. Ve třetím trimestru přijímá dítě všechny živiny od matky. Díky nim může růst a přibývat na váze. Je nutné tedy miminku dodávat vápník, železo a bílkoviny.

Žena by měla také dbát na zvýšenou osobní hygienu. Jak těhotenství postupuje, zvyšuje se také sekrece potních a mazových žláz. Je proto nutná pravidelná hygiena. Nedoporučuje se používání horké vody. Na počátku těhotenství může horká voda způsobit dokonce i vývojové vady (např. rozštěpové vady). Ve druhém trimestru se toho už bát nemusíte. Tam již je poškození plodu horkou koupelí velice nepravděpodobné. Třetí trimestr je na tom ovšem zase jinak. Ke konci těhotenství může totiž horká voda vyvolat předčasný porod. Je tedy lepší horké koupele vynechat.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk