Jste na konci svého těhotenství. Nastane termín vašeho porodu. Dítě je samostatným jedincem. Miminko má dostatečné zásoby tuku. Mění se krevní oběh a funkce některých orgánů. Přiblížil se den vašeho porodu. Máte pravidelné kontrakce. Jeďte do porodnice.
Vývoj dítěte:
Ve čtyřicátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči něco mezi 35 až 40 cm (od hlavy k patám je to 47 až 53 cm) a váží 3300 až 3600 g. Všechny tyto hodnoty jsou individuální. Některé děti se narodí v řádném termínu s porodní váhou převyšující uvedených 3 600 g, některé zase váží méně než 3300 g.
Dítě ve většině případů zaujímá typickou polohu před porodem. Je otočeno hlavičkou dolů, ruce má zkřížené na hrudníku, nožičky ohnuté v kolenou a také překřížené. Tato poloha mu umožňuje zaujmout co nemenší prostor v děloze, ve které už i tak nemá dostatek místa. Poslední den tohoto týdne je předpokládaným dnem porodu, ale přesně v tento den se narodí jen opravdu malé procento dětí. Miminko se může rozhodnout u vás ještě nějakou dobu zůstat. Pokud se ovšem nemá k příchodu na svět ani 10 až 14 dní po termínu porodu, může se váš lékař rozhodnout pro umělé vyvolání porodu. Důvodem tohoto rozhodnutí je i to, že placenta, která dosud zajišťovala výživu dítěte kyslíkem a různými živinami, už není schopna plně pokrýt tyto nároky. Po narození se dítě stává samostatným jedincem.
Miminko si už stihlo vytvořit zásoby tuku. Nyní tvoří asi 15 % jeho tělesné hmotnosti právě tuk, díky kterému je schopno si po porodu udržet svou tělesnou teplotu. Jeho orgány jsou už také plně dotvořené a přichystané k samostatné funkci. Miminko se rodí také se základními reflexy, jako jsou sací, uchopovací, ale také například mrkací.)
Po narození se také změní krevní oběh. Ve chvíli, kdy je přerušena pupeční šňůra, je od vás vaše dítě již definitivně odděleno. Organismus dítěte se nyní musí sám vypořádat s odstraňováním kysličníku uhličitého, který v jeho těle vzniká. Okysličování krve se také děje jiným způsobem. Do této doby dítě získávalo kyslík prostřednictvím krve matky. Nyní ho ale začíná čerpat ze vzduchu, který samo dýchá. Tím se vytváří okruh mezi srdcem a plícemi.
Vývoj zaznamenají i plíce. Po narození se musí dítě samo nadechnout. V plicích se vytváří látka surfaktant, která pomůže při prvním nádechu oddělit od sebe vzduchové váčky a zabránit jejich opětovnému slepení. Plíce jsou do této doby ještě naplněny plodovou vodou, která se ovšem během prvního nadechnutí rychle vstřebá. Konce průdušek se rozevírají a do třetího dne po narození vzniknou všechny plicní sklípky.
Játra přestávají produkovat červené a bílé krvinky. Tuto funkci převzala kostní dřeň.
Rady pro ženy:
V tomto týdnu se budete pravděpodobně cítit unavená a neohrabaná. Může vás také trápit nespavost, stres, nervozita, žaludeční nevolnosti apod.
Ve čtyřicátém týdnu jste již na konci těhotenství. Porod může nastat vlastně kdykoli. Už několik dní či týdnů můžete cítit tzv. poslíčky, ale známkou opravdového začátku porodu jsou delší, silnější a pravidelnější kontrakce, které neustanou ani po změně polohy. Položte si ruce na břicho a ucítíte tvrdnutí, které přichází ve stejnou dobu jako kontrakce. Pokud jsou intervaly mezi kontrakcemi 5 minut nebo pokud došlo k odtoku plodové vody, vyrazte do porodnice. Od této chvíle už nic nepijte ani nejezte, to pro případ, že by bylo nutné provést anestezii. Dalšími důvody návštěvy lékaře může být krvácení, bolesti břicha, horečka, výrazné snížení aktivity miminka, bolesti hlavy, poruchy vidění apod.
Nebuďte překvapená z toho, že až dorazíte od porodnice, budete muset nejprve vyplnit administrativní záležitosti. Až poté se vám začne věnovat lékař. Bude vám zkontrolován tlak, teplota, proveden test moči, změřena otevřenost děložního hrdla. Dále dojde o oholení rodidel a bude vám podán klystýr.
Nejdelší dobou porodu je tzv. dilatace (neboli otevírání). Budete umístěna do zvláštního pokoje, kde budete většinu času sama a připojena na monitor. Průběžně se na vás bude chodit dívat porodní asistentka, která bude kontrolovat, do jaké míry jste již otevřená, jak postupují kontrakce a jak se daří miminku.
Konečnou fází narození dítěte je tzv. vypuzení, které trvá přibližně 30 minut. K vypuzení dochází tehdy, kdy je ukončeno otevírání děložního hrdla. Kontrakce většinou trvá zhruba minutu a po ní následují 2 minuty klidu. Jste převezena na porodní sál. Zde se setkáte s lékařským porodním týmem, který vám pomůže přivést vaše maličké na svět.
Asi 20 minut po narození vašeho miminka ucítíte kontrakce znovu. Oproti těm porodním jsou ale slabší. Tyto kontrakce mají za cíl vypudit placentu. Při vypuzování placenty vám pomůže porodní asistentka, která vám zatlačí na břicho a zatáhne za pupeční šňůru. Po vypuzení placenty je porod definitivně u konce, i tak si vás ale nechají ještě jednu až dvě hodiny pod dohledem na porodním sále. Poté budete převezena na pokoj, kde se setkáte se svým děťátkem.
Pokud ovšem v tomto týdnu ještě neporodíte, nezoufejte. Délka těhotenství je individuální. Běžně se uvádí, že trvá 40 týdnů, ale jde pouze o průměrnou hodnotu. Za normální délku porodu je považován porod v 38. až 42. týdnu. Pokud ani ke konci tohoto období se miminko nemá k příchodu na svět, je nutné častěji provádět vyšetření. Lékař si vás bude na vyšetření zvát každý druhý den (někdy dokonce každý den). Při tomto vyšetření lékař zkontroluje srdeční ozvy dítěte. Běžně se také provádí amnioskopie (odběr plodové vody). Pokud má plodová voda nazelenalou barvu, je nutné provést vyprovokování porodu. Nazelenalá barva totiž znamená, že se dítě již zbavilo mekonia a to se smísilo s plodovou vodou. Prozkoumá se také funkce placenty.