V tomto týdnu dochází k počátku formování jednotlivých orgánů. Embryo začíná dostávat některé lidské znaky. Některé ženy již pociťují těhotenství na vlastní kůži. Objevují se první těhotenské příznaky.
V šestém týdnu těhotenství se při vývoji plodu pokládají základy vzniku velmi důležitých vnějších znaků a orgánů člověka. Jde vlastně o počátek organogeneze. Embryo v této době měří 2 až 5 mm.
Formuje se velmi výrazná a zřetelná hlava a kostrč. Jde vlastně o první zřejmý náznak těla. Prudkým růstem je také způsobeno, že se do této doby celkem ploché embryo ohýbá. Ovšem díky tomuto ohybu dochází ke spojení části žloutkového váčku a výstelky trávicího sytému, čímž se vytvoří hrudník a dutina břišní.
V šestém týdnu je již embryo chráněné před poraněním sterilní tekutinou, která vyplňuje průhledné amnion.
Na embryu jsou už patrné pupeny končetin a zárodky mnoha vnitřních orgánů. Vytváří se náznaky vnitřního ucha, očí nebo jazyka. Přitom se na hlavičce embrya v místech, kde budou oči a nos objevují tmavé tečky. Na stranách se zase tvoří malé důlky, čímž jsou položeny základy vzniku uší.
V tuto dobu také začíná pracovat krevní oběh. Začíná vývoj střev a tkáně, ze které později vzniknou plíce. Mozek roste a objevují se první náznaky jeho jednotlivých částí. V této době vzniká například hypofýza a začíná se formovat mícha.
Šestý týden těhotenství je také týdnem, kdy se srdce ve tvaru "S" skládá a začínají vznikat čtyři primitivní komory.
V šestém týdnu těhotenství už některé ženy mohou pociťovat určité obtíže. Mezi nejčastější příznaky patří:
Pro správný průběh těhotenství je důležité se nadále vyvarovat alkoholu, kofeinu, drogám, nikotinu či některým lékům (pokud žena musí užívat léky v těhotenství, měla by se o tom vždy poradit se svým lékařem). Nezapomínejme ovšem ani na pestrou stravu a pohyb.
V této době by si žena měla domluvit návštěvu na gynekologii a popřípadě se zapsat do těhotenské poradny.