Osmému týdnu těhotenství dominuje, stejně jako předchozímu týdnu, růst hlavové části a mozku. Formuje se obličej a končetiny. Osmý týden je také týdnem, kdy by se měla odehrát první povinná návštěva gynekologa.
V osmém týdnu těhotenství měří dítě 10 až 14 mm a váží 1,5 g. Mozkové hemisféry, které se výrazně zformovaly v sedmém týdnu těhotenství, dále velmi rychle rostou. Oproti dalším částem mozku je rychlost růstu opravdu nepoměrná. Hlava je přitom stále ještě skloněna až k hrudi. Nelze ještě rozeznat krk.
Splynutím (neboli konfluencí) pupenů čelistí a nosu se dále formuje obličej. Dokonce se v tomto období již objevuje i jazyk. V ústech vznikají též zubní lamely, tedy vlastně zárodky chrupu. Ve vývoji během osmého týdne se také objevuje náznak očního nervu.
Končetiny zaznamenávají také velký vývoj. V tomto období dochází k jejich prodlužování a tvorbě chrupavek. Na horních končetinách je už možné rozeznat loket a na dolních kolení ohbí. Na rukou jsou navíc již naznačeny budoucí prsty.
Vzniká bránice, tedy důležitý sval pro podporu dýchání. Formují se také jednotlivé plicní sklípky. K definitivní podobě plic je ovšem ještě velmi dlouhá cesta. Objevují se již také trvalé ledviny.
Embryo začíná dělat také spontánní a reflexivní pohyby, které jsou velmi důležité pro podporu správného nervového a svalového vývoje dítěte. Dochází k tomu, že vrchní vrstva buněk na povrchu embrya se stává kvůli svému růstu méně propustnou. Z tohoto důvodu je pomalu zabraňováno přijmu živin a kyslíku přes kůži. Tuto funkci začíná přejímat placenta.
V této době dochází k rychlému růstu střeva. Vzhledem k tomu, že roste několikanásobně rychleji než samo embryo, dochází k tomu, že se střevo vychlípí mimo břišní dutinu a tlačí se do pupeční šňůry.
V současné době ještě nemá dítě rozlišené pohlaví, i když o tom, zda jde o holčičku či o chlapečka, už je geneticky rozhodnuté.
V osmém týdnu by měla budoucí maminka navštívit lékaře, kde dostane těhotenskou průkazku a rady, které ji během těhotenství jistě pomůžou. Lékaře je nutné navštívit také, když se u vás objeví bolesti v podbřišku. Během osmého týdne těhotenství by mělo dojít k vyšetření moči, aby se případně odhalilo zvýšené množství bílkovin či cukru. Dále také vyšetření krve na protilátky zarděnek nebo na vyloučení onemocnění AIDS. Pokud je matka Rh-, měla by také podstoupit vyšetření. Pokud je totiž matka Rh- a otec Rh+, dítě může mít krevní skupinu po otci. V matčině krvi se poté začnou tvořit protilátky, které mohou proniknout až k plodu. Následkem může být hemolytické onemocnění dítěte, které může způsobit chudokrevnost, velmi těžkou novorozeneckou žloutenku nebo dokonce poškození mozku. Větší riziko vzniku těchto protilátek je v druhém či dalších těhotenstvích. Při prvním těhotenství se v krvi matky tvoří opravdu malé množství protilátek, které tolik neohrožují plod. Při dalších těhotenstvích je ovšem produkce těchto protilátek daleko větší. Proto se po prvním porodu podává do 72 hodin tzv. imunoglobulin, který zabraňuje tvorbě těchto protilátek při dalším těhotenství.
V těle ženy se také odehraje několik změn. Z klků na povrchu trofoblastu se postupně vytváří placenta. Dochází k rychlému dělení buněk, díky němuž organismus vyžaduje zvýšený přísun vitaminu B. To by měl ostatně doporučit i gynekolog. Objevuje se také zvýšená hladina hormonu progesteronu, který má za následek zpomalení práce zažívacího traktu. V důsledku toho se může žena trpět zácpou. Doporučuje se proto pestrá a vyvážená strava s vysokým obsahem vlákniny (hlavně zelenina, ovoce či celozrnné výrobky). Dodržovat by se měl také pitný režim. Žena by se měla rozhodně vyhnout jakýmkoli hubnoucím dietám či podvýživě.
Žena by se v této době měla vyhnout velké námaze. To ostatně platí nejen po celou následující dobu těhotenství, ale také pro poporodní období.