Hemeroidy je téma, o kterém se moc nemluví, lidé se stydí o tom mluvit. Ale není proč, je to onemocnění jako každé jiné. Postihuje převážně lidi, kteří mají sedavé zaměstnání nebo řidiče z povolání. Ale ponejvíc tím trpí ženy v těhotenství a zejména pak po porodu.
Slovo hemeroidy pochází z řeckého spojení "haimorrhoides flebes" - krvácející žíly. Hemeroidy vzniknou tak, že se rozšíří žíly v oblasti řitního otvoru. Dochází k tomu, když člověk velmi často a delší dobu sedí, nebo při zácpě. Další důvody, které je způsobují, jsou genetické předpoklady, průjem, těhotenství, obezita. Někteří ani nevědí, že je mají. Zjistí to až potom, co se hemeroid zvětší a začne vadit a bolet. Objeví se i krev ve stolici, pálení nebo svědění.
Máme dva typy hemeroidů: vnitřní a vnější. Při vnitřních hemeroidech se objevuje krvácení ve stolici. Jsou velmi bolestivé a pro lidi, kteří je mají, je tzv. chození na velkou horor. U těchto hemeroidů je dobré navštívit lékaře a poradit se o léčbě či případném operativním zákroku.
Vnější hemeroidy jsou z venku kolem řitního otvoru. Jsou též bolestivé, ale tyto hemeroidy samy jakoby zaschnou a zmizí. Stačí je mazat příslušným krémem či gelem, který vám doporučí lékař, nebo podstoupit menší chirurgický zákrok (zmražení nebo laserem).
Je to úplně jednoduché. Za prvé je nutné opravdu chodit pravidelně na toaletu. Protože čím déle se nejde, tím je stolice sušší a tvrdší. Potom při vytlačování takovéto stolice je potřeba vynaložit obrovský tlak. Aby k tomuto nedocházelo, musí strava obsahovat hodně vlákniny, vitamín C a potraviny obsahující zinek, jitrocel nebo lněné semínko. Ano, složení stravy, kterou jíte. je velice důležité.
Také hodně důležité nosit kvalitní spodní prádlo. Nejlépe bavlněné. U mužů jsou nejlepší volnější trenýrky a ženy by neměly příliš nosit kalhotky zvané tanga. Není potřeba je zavrhnout úplně, ale měly by je nosit minimálně. Kůže se tak špatně větrá.
Hemeroidy v těhotenství a po porodu nejsou vůbec žádnou výjimkou. Setká se s nimi téměř každá žena. V těhotenství ženy často trpí zácpou, protože střeva pracují daleko pomaleji. Také na tom má podíl zvětšování dělohy. Zpomaluje průtok krve v žilách, což vede k tvorbě hemeroidů. Při porodu, při stazích a tlačení dítěte ven se hemeroidy ještě zhorší a zvětší. Je to tím obrovským tlakem. Pokud žena neměla hemeroidy v těhotenství, při porodu se jí většinou udělají.
Léčba by se neměla dlouho odkládat. Čím dříve se začne s léčbou hemeroidů, tím je léčba snazší a kratší. Hemeroidy se dělí na čtyři stupně závažnosti.
U prvního stupně se krvácení objeví jen občas ve stolici. Občas svědí a pálí. Léčba je snadná. Stačí čípky, masti nebo gely, které vám doporučí lékař či lékárník v lékárně.
Druhý stupeň se projevuje tím, že vnitřní hemeroid při tlačení vyleze ven, ale po skončení tlačení zase zaleze. Léčí se to drobným chirurgickým zákrokem a posléze se doléčí mastí nebo čípky.
Třetí stupeň je vážnější, ale i ten lze se odstranit operativním zákrokem, který se nazývá Longova metoda.
U čtvrtého stupně je hemeroid zvenku řitního otvoru. Na to pomohou masti a gely. Čípky už nepomohou a také se to lze řešit operací, laserem či zmrazením.
Není tedy radno toto podceňovat a raději se nestydět a zajít si o tom promluvit s ošetřujícím praktickým lékařem. Ten vás pošle s doporučením k chirurgovi, který podle stupně závažnosti určí léčbu.