Jsou různé mýty o sexu v těhotenství. Pakliže prožíváte fyziologické těhotenství a váš gynekolog vám neřekne přímo, že sex provozovat nemůžete, není důvod, proč si radosti ze sexu neužívat a odpírat si je. Plod je chráněný plodovým vakem s plodovou vodou a děložními svaly. Jestliže se nějaký pár bojí, že by při vniknutí penisu do pochvy mohlo dojít k nějakým komplikacím nebo by to mohlo přímo plod ohrozit, obavy nejsou na místě.
Pakliže žena neví o své graviditě, je její sexuální život beze změny. Když však zjistí, že je v očekávání, přicházejí někdy obavy, které jsou většinou zbytečné. V těhotenství se sexuální představy, sny a touhy neztrácí, v některých případech je to právě naopak. To samé platí u vzrušení, sexuální touhy, orgasmu i uspokojení. Lékaři tvrdí, že při normálním těhotenství nenastávají radikální změny, které by ovlivnily sexuální aktivitu ženy. Gravidita ovlivní většinou praktiky sexu, ale ne sexualitu.
Těhulky mohou být rozmrzelé nebo mohou trpět výkyvy nálad vlivem hormonů, proto by měli být jejich partneři chápaví a ohleduplní. Neměli by zapomínat věnovat ženě svou pozornost a výrazy obdivu. Žena může být někdy zdrženlivá, protože si nepřijde atraktivní a žádoucí. Pakliže jí bude partner zahrnovat láskou, bude ráda opětovat jeho city.
Některé ženy, u kterých přišlo těhotenství až po delší nebo dlouhé době nebo byly léčené na neplodnost, se obávají komplikací. Většinou jsou jejich obavy psychického původu. Ženy mohou mít i strach z potratu, a proto sex nechtějí provozovat. Podle lékařů, pokud se nejedná o extrémní sexuální polohy, však žádné nebezpečí nehrozí.
Gynekolog může nedoporučit či přímo zakázat sex v různých případech:
První trimestr obnáší většinou časté nevolnosti a zvracení. Těhulky většinou nemají v tomhle období chuť na sex a není se čemu divit. Také ženy po samovolném potratu mívají zábrany, poněvadž se bojí, že nastanou komplikace. Dokonce i jejich partneři bývají velmi opatrní. Styk se nedoporučuje při krvácení nebo při hrozícím potratu. Pohlavní styk se také nedoporučuje v případě, že je těhulce sex nepříjemný.
Druhý trimestr je většinou bezproblémové období a tento trimestr je nejvíce nakloněn k pohlavním aktivitám. Těhulky už tolik netrpí nevolností, nejsou tolik unavené a ještě nemají tak velké bříško. Obvykle ženy v druhém trimestru mají zvýšenou chuť na sex a sexuální prožitek bývá silnější a intenzivnější. Někdy bývají erotogenní zóny a prsa citlivější. Občas ženy v tomto období mívají svůj první orgasmus nebo zažívají velké pozitivní změny při prožití orgasmu. I sexuální fantazie bývají hodně pestré a těhulky i více masturbují.
Třetí trimestr je již o něčem jiném. Těhulky mají větší hmotnost a sníženou pohyblivost. Některé sexuální polohy se stávají nepříjemnými, ba dokonce nevhodnými. Zájem o pohlavní styk je většinou menší a spíše upadá. Má to souvislost se zvýšenou hladinou prolaktinu, ke které dochází před nástupem laktace. Někdy už se také těhulky bojí před porodem mít sex. Lékaři však tvrdí, že u těhotenství bez kompilkací lze mít sex až do termínu porodu. Sperma obsahuje prostaglandin, který má blahodárný vliv. Změkčuje totiž a připravuje děložní hrdlo k zahájení porodu. Takže je sex vhodný zejména při přenášení. Orgasmus může způsobit děložní kontrakce, které jsou odlišné od kontrakcí porodních. Při bezproblémovém těhotenství orgasmus nevyvolá předčasný porod.
V první polovině těhotenství mohou být polohy jakékoli, které páru vyhovují a těhulce nepůsobí potíže. V druhé polovině těhotenství s větším bříškem jsou nejvhodnější polohy:
Určitě je velmi důležité, aby spolu partneři komunikovali a byli chápaví. Občas se muži k těhulkám stavějí různě a i ženy mají obavy, zda jsou sexy i s rostoucím bříškem. Pakliže muž svou těhulku miluje, miluje ji i s bříškem, kde se skrývá jeho budoucí děťátko. Někdy se muži sexu zdráhají, poněvadž mají strach, aby partnerce a miminku neublížili. Nemějte žádné obavy a určitě vše řešte ihned, ať se zbytečně netrápíte. Těhotenství je velmi krásné, i když někdy náročné období, a těhulky jsou nádherné a okouzlující ženy.