Úvod > Výživa > Jód a fluór - nezbytné prvky v dětské stravě

Jód a fluór - nezbytné prvky v dětské stravě

Jód a fluór jsou velmi důležité prvky pro zdraví a správný růst a vývoj dětí. Tělo je potřebuje dostávat v potravě, či potravinových doplňcích každý den.

Jód

Tento prvek potřebuje lidské tělo k tomu, aby mohlo růst, tudíž aby správně fungoval podvěsek mozkový, ve kterém se vytváří růstový hormon, umožňující vlastní růst. Je důležitý i pro správnou funkci štítné žlázy, která také růst podmiňuje a reguluje. Funkce štítné žlázy ovlivňuje růst celého těla - kostí, svalů, orgánů, vlasů a zubů.

Růst je jeden ze základních životních pochodů dětského organismu. Je potřeba měřit průběžně výšku dítěte a porovnávat ji s tabulkami v literatuře, zda je v rozsahu uváděných průměrných hodnot podle věku.

Nejvíce jódu obsahují

  • sladkovodní a mořské ryby
  • rybí jikry - kaviár
  • minerálka Vincentka
  • jodidovaná sůl

Potřeba dětského organismu, co se týká jódu, je 100 mikrogramů denně. Tomu odpovídá například 200 gramů ryb, 30 ml minerálky Vincentka nebo jedna tableta potravinového doplňku Jodikal.

Solit by se mělo právě jen jodidovanou solí. Jíst pokrmy z ryb nebo ryby v různé úpravě každý den je samozřejmě těžko realizovatelné, a proto je řešením kombinovat pokrmy z ryb s potravinovým doplňkem.

Co můžete uvařit dětem od dvou let

  • Dobrým pokrmem, a pro děti přijatelným, je rýže s tuňákem. Použijte konzervu drceného tuňáka ve vlastní šťávě a zamíchejte ji do rýže. Rýže nemusí být ani omaštěná, aby dítě nepřijímalo příliš mnoho tuků najednou.
  • Také dětem většinou chutná pečený pangasius, treska nebo pstruh - filety. Vše jen mírně osolené, případně posypané mletým kmínem. Smažené ryby jsou naprosto nevhodné.

Co můžete uvařit dětem od čtyř let

  • Pečené filety z čerstvých sladkovodních ryb - z kapra, lína nebo pstruha, případně z jiných ryb. Opět jen mírně osolené a případně okmínované.
  • Rybí pomazánka ze sardinek či tuňáka ve vlastní šťávě, zamíchaná do sýru žervé, s kyselou okurkou, nakrájenou na malé kostičky, s trochou zakysané, nebo sladké smetany.

Minerálka Vincentka by se měla dětem přidávat do tekutin, které pijí, denně. Samozřejmě v malém množství, neboť minerálka je velmi slaná, a proto ovlivní chuť nápoje. Dětem, kterým ale slaná chuť vyhovuje, můžete dávat po celý den k pití například kojeneckou vodu smíchanou s Vincentkou. V hodně sladké limonádě či džusu se malé množství Vincentky na chuti neprojeví a zároveň s nimi se do těla dostane potřebné množství jódu.

Velmi pomáhá potravinový doplněk Jodikal od českého výrobce Naturvita. Jsou to malé bílé tablety, které se dobře rozpouštějí v tekutině, i v mléce nebo kakau. Nemají žádnou příchuť, takže chuť nápoje neovlivní. Preparát je vhodný pro děti převedené na běžnou stravu. Jedno balení po osmdesáti tabletách stojí kolem padesáti korun, takže to není nijak finančně zatěžující. Doporučuje se tento preparát užívat každý den. Jednu tabletu, třeba na noc, rozpustit v nápoji, který pije dítě v během noci. Rozpouští se asi deset minut. Větší děti, které již umějí polykat tablety, mohou užívat jednu tabletu denně ráno, nebo večer a zapít tekutinou.

Je třeba zajistit přísun jódu dítěti alespoň jedním z výše uvedených způsobů.

Fluór

Fluór je důležitý prvek pro to, aby se nekazily zuby. Aby byla zubní sklovina, která chrání celý zub před působením škodlivých bakterií, nacházejících se v dutině ústní, dostatečně silná a pevná.

Dříve se přidával fluór do vody, tekoucí z vodovodního řadu. Již několik let se ale do této vody nepřidává, a proto je potřeba zajistit jeho přísun pitím minerálek, které ho obsahují, případně používáním vhodných potravinových doplňků. Pouhé čištění zubů fluoridovanou zubní pastou na ochranu zubů nestačí, i když se zuby čistí dvakrát denně, ráno a večer. Potřeba dětského organismu, co se týká fluóru, je 0,25 mg denně. U dospělého je to třikrát tolik.

Velké množství fluóru obsahuje minerálka Vincentka, kterou je vhodné přidávat do vody, kterou dítě pije během dne či noci. Fluór obsahuje také kojenecká voda, Dobrá voda, Aquila, Toma natura a Bonaqua. Všechny jsou vhodné pro přípravu kojenecké stravy i na běžné pití bez převařování.

Vhodným preparátem, zajišťujícím výše uvedené potřeby, je Natrium fluoratum od slovenského výrobce Slovakofarma. Jsou to malé bílé tabletky, bez příchuti. Pro dítě jednu tabletu denně, pro dospělého tři tablety denně. Preparát je vhodný pro děti od šesti měsíců věku. Jedno balení tohoto preparátu obsahuje 250 tablet a stojí kolem devadesáti korun, což není nijak finančně zatěžující záležitost, jeho používání zajistí zdraví zubů.

Tabletu je možné a vhodné nechat rozpustit, nejlépe ve vodě, kterou dítě pije během dne. Do lahvičky nebo do hrníčku s pítkem. Rozpouští se asi deset minut. Děti, které již dokáží polykat tablety, mohou užívat jednu tabletu denně kdykoli během dne.

Je třeba zajistit přísun fluóru dítěti alespoň jedním z výše uvedených způsobů.

Závěrem

Z výše uvedeného vyplývá, že je třeba nepodceňovat přísun těchto dvou prvků do dětské stravy, pokud chce matka zajistit jejich správný růst a vývoj a jejich zdraví.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk