Každá maminka chce nebo si přeje, aby její děti pěkně jedly. Aby měly dostatek vitamínů. A tak maminky řeší, co uvaří, aby si jejich děti pochutnaly a bylo to i zdravé. Někdy je problém v tom, když dítě odmítá kupovanou stravu, tak musíte vařit na dvakrát pro sebe a děti (pokud už nejsou větší).
Určitě je to mlíčko od maminky, protože má pro dítě spoustu vitamínů a zaručí jim zdravý růst a vývoj, také chrání imunitní systém. Doporučené kojení je tak do 6. měsíce, kdy to dítě plně zasytí. Když začne být miminko hladovější, začnou se podávat příkrmy. Bud kupované, těch je na trhu neomezeně (i bio). A nebo domácí vařené doma od maminky.
Kojené děti samozřejmě mají mlíčko od maminek. Jelikož kojení až tak pevně nezasytí, kojí se většinou po 3 hodinách. Většinou dítě déle nevydrží. Pokud maminky kojí déle (i do 9. měsíce) a dětem to stačí a nemají hlad, nemusí se zavádět tuhá strava (příkrmy). Ovšem mlíčko ztrácí od 6. měsíce důležité látky pro dítě, proto se u většiny dětí přestoupí na příkrmy.
Některým dětem stačí po mlíčku přikrmit kupovaným mlíčkem (Sunar, Nutrilon), ovšem i toto děti často odmítají. Proto se začíná s polívčičkami. Začíná se s mrkví a bramborem, postupně se začne přidávat jiný druh zeleniny (květák, brokolice, cuketa). A začne se přidávat i maso (kuřecí, krůtí, hovězí). Do jídla by se měl přidávat i rostlinný nebo olivový olej. Děťátko se po takovém jídle dopapá od maminky mlíčkem. Aby bylo plně a zdravě nasycené.
I pro miminka, která nedostávají mateřské mlíčko, je dneska na trhu spousta mlíček, která jsou velice kvalitní a jsou napodobena mateřskému mlíčku. I tyto mléka mají v sobě spousta živin a vitamínů. Miminko ze začátku jí 6x denně, a to zhruba po 4 hodinách. I tady se začíná podávat dítěti příkrm. U některých dříve.
Pro kojené i nekojené děti se doporučuje zavádět i ovoce a zeleninku. Také lze do jídelníčku zařadit jogurty a přesnídávky. Ovšem nejdříve dítěti podáváme zeleninu, ovoce je sladké a pak by zeleninu nemuselo jíst. Od 6. ukončeného měsíce se podává jednou za týden žloutek do polévek.
Čím jsou děti starší, tím potřebují více vydatnější jídelníček. Dětem, kterým se objevují zoubky, se dávají větší kousky jídla pro rozvoj žvýkání. Určitě je dobré dávat dětem takové potraviny, které jsou prospěšné pro jejich zdraví a růst. Do 1. roku dítěte je dobré nebo nutné se vyhýbat potravinám jako jsou sladkosti, tučná jídla, barviva, aromata, sůl, koření a sladké perlivé limonády.