Asi většina maminek je už netrpělivá, kdy konečně nastane chvíle, až bude moct svému drobečkovi dát něco nového k papání. Maminky mají také spoustu otázek a starostí, jak, kdy a s čím začít, aby svému děťátku neublížily nebo aby něco nepropásly. Zde je několik užitečných a vyzkoušených tipů jak na to.
Podávání příkrmů začíná v období, když pouze mléčná strava děťátku nestačí a nedokáže pokrýt jeho potřeby. Toto období je většinou kolem ukončeného 4. až 6. měsíce věku dítěte. V tomto období je děťátko aktivnější, převaluje se z bříška na záda, sedí s oporou, sleduje ostatní při jídle a natahuje ručičky. Vydává spoustu energie, kterou potřebuje opět získat zpět.
U nekojených dětí je možné zavést příkrm od ukončeného 4. měsíce věku dítěte. U kojených dětí zavádíme příkrmy od ukončeného 6. měsíce věku dítěte. O tom, kdy můžete začít podávat děťátku nemléčné příkrmy, se vždy poraďte se svým pediatrem. Nesmíte však zapomenou, že mateřské mléko je stále důležité pro vaše děťátko. Pouze nahradíte postupně jednu dávku mléka příkrmem.
Nejlepší je vždy začít jedním druhem zeleniny. Nejvhodnější je mrkev, brokolice nebo květák. Můžete využít buď hotové příkrmy, např. Hami, Sunarek, Hipp a další, nebo zavést domácí stravu. Doporučuje se vařit zeleninu v páře, neztratí tak potřebné vitamíny a je chutnější.
Pokud se vám podaří, že váš drobeček napoprvé spapá celý příkrm, máte vyhráno. Jestli ne, nelamte si s tím hlavu a buďte trpěliví. Další den zkuste opět jiný druh zeleniny a postupujte stejným způsobem. Jestliže se u vašeho děťátka nevyskytne žádný problém, jako je alergická reakce, můžete začít podávat příkrmy, kde je více druhů zeleniny. A stále postupujte stejně, každý 4 den zkuste jiný druh zeleniny. Zhruba po měsíci od zahájení přikrmování by měla být zcela nahrazena polední dávka mléka.
Pokud vaše děťátko bez problémů papá zeleninové příkrmy, začněte podávat příkrmy obsahující maso, které by pak mělo mít 6x týdně, a jednou týdně přidejte do zeleninového příkrmu vařený vaječný žloutek.
Po úspěšném zavedení zeleninových a masových příkrmů, tj. zhruba po měsíci, můžete nahradit druhou mléčnou dávku ovocným příkrmem. Doporučuje se dopolední nebo odpolední svačinka. Nejlepší je začínat s jablkem, hruškou nebo banánem.
Od ukončeného 4. měsíce (u nekojených dětí) a od 6. měsíce (u kojených dětí) můžete také zavést další příkrm, tím je dětská kaše. Kaše se hodí jako příkrm, který nahradí jednu večerní dávku mateřského nebo kojeneckého mléka a zasytí tak vaše dítě na delší dobu. Vhodné je začít s rýžovou nebo kukuřičnou kaší bez lepku. Tyto kaše rovněž můžete zakoupit již hotové, kde stačí pouze přidat vodu nebo kojenecké mléko. Později můžete svému mrňouskovi nabídnout i ovocné kaše, jako je banánová, jablečná, vanilková atd.
Myslete na to, že vaše děťátko do této chvíle neznalo nic jiného než mateřské nebo kojenecké mléko, proto je hodně důležité, aby konzistence příkrmů byla co nejjemnější. Pokud jste se rozhodli, že budete svému mrňouskovi vařit domácí stravu, doporučuje se používat mixér. Do příkrmu můžete také přidat trošku mateřského mléka, aby byl co nejjemnější. Jestliže budete využívat již hotové příkrmy, kupujte vždy podle věku dítěte, který je uveden na obalu.
Jak váš drobeček roste, můžete do jídla dávat nakrájené menší kousky, aby si tak zvykal na hustší konzistenci a učil se kousat a převalovat potravu v ústech.
Dokud bylo vaše děťátko plně kojeno, nebylo potřeba mu podávat žádné jiné další tekutiny (kromě horkého počasí), protože všechny potřebné tekutiny získávalo z kojeneckého mléka. Jakmile začnete podávat dítěti nemléčné příkrmy, je nutné, aby mělo dostatečný přísun tekutin. Můžete například podávat převařenou pitnou vodu, ovocné a bylinné čaje a dětské ovocné šťávy.
Myslete rovněž na pestrost stravy, aby vaše děťátko mělo dostatečný přísun potřebných vitamínů a minerálů. Kupujte vždy čerstvé a kvalitní suroviny. Je to přeci jen pro vaši nejmilovanější bytůstku ve vašem životě.