Plané neštovice jsou virové onemocnění, které je typické pro dětský věk od 3 do 10 let. To však neznamená, že se dospělí nemůžou nakazit. Tento virus se přenáší kapénkami při přímém kontaktu s nemocným, tudíž hostitelem je výhradně člověk. Kolem 90 % lidí se nakazí s infikovanou osobou jen, když jsou v kontaktu a v uzavřeném prostoru. Epidemie se objevují hlavně přes zimu nebo brzy na jaře. Nákaza je nebezpečná pro těhotné, hlavně ve vyšším stupni těhotenství.
Inkubační doba je 14 až 16 dnů, poté se objeví první příznaky. Projevy této infekce jsou vyrážka a horečka, která může dosáhnout až 40 °C, a to obzvláště u starších dětí či dospělých, kteří tuto nemoc prožívají daleko hůře než malé děti. U malých dětí se většinou objevují v minimální míře, ale dětem starším 10 let a dospělým se pupínky objeví, a to kvůli větší infekční dávce.
Při tlumení projevů onemocnění odezní i bez léčby. Plané neštovice nejsou léčitelné antibiotiky, protože se jedná o virové onemocnění. Proto se používají léky na horečku a svědění. Podle nejnovějších lékařských poznatků nejsou vhodné masti a pudry. Ucpou se jimi puchýře a zastaví se proces hojení. Podáním kyseliny acetylsalicylové může u nakažených vyvolat Reyův syndrom. Očkování je nepovinné, ale je výsadně vhodné pro dospělé, kteří neštovice v dětství neprodělali. Doporučuje se hlavně při velké šanci nákazy (zdravotnictví, školství).
Jedná se o infekční onemocnění, které postihuje děti již od 2 let života. Příušnice jsou velice nakažlivé, a proto by se měly co nejdříve nahlásit. Napadají slinné žlázy. Nemoc se šíří stejně jako chřipka (kapénková infekce). Avšak inkubační doba je 12 až 21 dnů.
Mezi nejčastější příznaky patří teploty (někdy až vysoké) a zánět příušní slinné žlázy, který se většinou pozná bolestí a zarudnutím na jedné straně. Projevuje se častým stěžováním na bolest ucha při jídle nebo u pití.
V dnešní době je očkování povinné. První vakcínu lékaři očkují po 15. měsíci věku dítěte. Přeočkování je pak mezi 6. a 10. měsíci po očkování základním.
Zarděnky patří mezi virové infekční onemocnění, které se projevuje výraznou, velmi svědivou vyrážkou neboli ekzémem. Inkubační doba je cca 10 až 20 dní.
Začíná se objevovat vyrážka (nejčastěji na obličeji), která se poté se rozšiřuje po celém těle. Mízní uzliny jsou zduřelé. Před osypáním se mohou vyskytovat průjmy a zimnice.
Přímá léčba na tuto nemoc není. Lze se pouze zmírňovat bolesti, a to tzv. symptomatickou léčkou. Na rozdíl od léčby jsou velmi známé komplikace, které mohou nastat. Jsou to artritida, encefalitida. Zarděny jsou velmi nebezpečné pro těhotnou ženu, a to hlavně v prvních měsících těhotenství.
Spalničky se v mnoha ohledech podobají neštovicím. Patří také mezi virová infekční onemocnění, které provází vyrážka. Hostitelem je též člověk. Šíří se též vzdušnou cestou neboli dříve zmíněnými kapénkami. Inkubační doba je 6 až 19 dní.
Mezi první projevy patří kašel, zánět spojivek a rýma. Po chvilce se na sliznici začnou objevovat bílé skvrny na červeném podkladě. Později se objeví makulopapulózní vyrážka, které začíná typicky za ušima a postupně se šíří na celé tělo přes obličej.
Onemocněný by měl být v izolaci. Žádná léčba není specifikovaná. Pouze je zapotřebí kontrola teploty alespoň dvakrát až třikrát denně a teplotu následně snižovat klasickými léky.
Opět se jedná o infekční onemocnění. Nejčastěji postižení bývají děti do dvou let věku. Tento virus se nejčastěji přenášejí slinami od dalších členů rodiny. Například při olíznutí dudlíku, což bývá velmi špatným zvykem.
Onemocnění začíná horečkou, která může trvat i třeba několik dní. Po jejím náhlém poklesu následuje výsev vyrážky. Častou chybou při identifikaci této nemoci bývá zaměnění se spalničkami nebo zarděnkami, které jsou více závažné. Pokud rodič s dítěte navštíví lékaře s domněním, že se jedná obyčejná nemoc, je lepší se ho zeptat i na tuto možnost. Obzvláště pokud rodiče olizují dudlík.
Tato nemoc se také přenáší vzduchem a je infekční. Vyvolávají ji bakterie z rodu streptokoků. Nejčastějším původcem této nemoci je streptokok typu A. Mezi nejvíce ohrožené patří děti předškolního věku.
Nemoc je charakterizována horečkou, zánětem mandlí a vyrážkou. Mezi další symptomy patří únava, bolest v krku, angína, bolest hlavy a žaludeční potíže doprovázené zvracením.