Úvod > Zdraví > Novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka

Název novorozenecká žloutenka pochází z latinského slova icterus neonatorum. Lékaři bývá nazývána jako ikterus. Novorozenecká žloutenka postihuje většinu miminek (některé méně), a to v prvních dnech života. Tato žloutenka se vyskytuje v tělíčku novorozence z rozpadu červených krvinek. Když je miminko ještě v bříšku, potřebuje dostatek červených krvinek pro dostatečné zásobování tkání kyslíkem. Když se miminko narodí, tato potřeba velice rychle klesne a nadbytečné červené krvinky jsou zlikvidovány (vyloučeny jsou stolicí). Tento rozpad probíhá velice rychle a novorozenec není schopný zpracovat bilirubin, což je odpadový produkt metabolismu. Právě bilirubin způsobuje časté nemoci, u novorozenců například žloutenku, kdy se rozpadává krevní barvivo a ukládá se v tkáních v kůži a sliznici. Proto se zabarvuje pokožka do žluta. Pokud se u vašeho miminka žloutenka objeví, nemusíte se ničeho bát. U novorozenců jde o naprosto přirozený stav a lékaři si miminko pohlídají, budou ho mít pod kontrolou a sledovat ho.

Léčba novorozenecké žloutenky

U většiny děti tato žloutenka sama odezní bez jakékoli léčby, a to pár dní po porodu. Sestřičky z dětského oddělení doporučují maminkám dávat miminka oknům na světlo z důvodu, aby žloutenka rychleji zmizela nebo se vůbec neobjevila. Lékař posoudí, zda má dítě přirozenou nebo patologickou žloutenku. Pokud zjistí, že se jedná o patologickou žloutenku, musí se ihned léčit, aby se předešlo nemocem jako jsou poruchy vývoje a poškození mozkových buněk. Lékař se zaměří a bude sledovat:

  • kdy žloutenka vznikla tedy čas
  • jaký má žloutenka rozvoj
  • intenzitu a sílu žloutenky
  • délku a trvání žloutenky

Zaměří se na také celkový zdravotní stav dítěte, bude ho často sledovat. Pokud se u miminka žloutenka zhoršuje, lékař nastaví léčbu fototerapií. Toto léčení není nějak náročné, ovšem je psychicky vyčerpávající pro maminku, protože jí je miminko odebráno na pár dní do inkubátoru. Fototerapie probíhá tak, že miminko je položeno nahé jen v plence se zakrytými očičky pod lampu. Toto světlo rozkládá bilirubin v kůži, který se vylučuje pak močí. Tím dojde k poklesu bilirubinu.

Léčba probíhá jen pár dní, pokud není žloutenka až příliš vážná. Miminko se tak dostane z inkubátoru jen na chvíli, a to na dobu krmení. Pokud klesne v krvi bilirubin, může se léčba ukončit. Ovšem i po ukončení léčby se miminko kontroluje odběrem krve a moči, aby nedošlo k opětovnému mírnému nárůstu bilirubinu.

Nejhorším stádiem novorozenecké žloutenky je ta, která vznikne u miminka 24 hodin po narození. Tato žloutenka je způsobena odlišným Rh-faktorem. Také může být způsobena vrozenými vadami miminka. Zde je zapotřebí zvláštní léčby. U velmi závažných novorozeneckých žloutenek může dojít k poškození nervové soustavy miminka. Ta je způsobena bilirubinem, který se ukládá v mozkové tkáni.

Kojení a novorozenecká žloutenka

Žloutenka může ustoupit sama. Pokud je však velmi silná lékař, může kojení pozastavit, a to až na 24 hodin. V tu dobu je miminku strava podána v podobě umělého mléka. Ovšem pokud matka kojí, je zde doporučováno kojit častěji, a to osmkrát až dvanáctkrát denně. Pro matku to tak může být velmi vyčerpávající. I mateřské mléko může žloutenku způsobit, potom je tedy doporučeno mateřské mléko odsát a převařit. Ovšem kojení by se v žádném případě nemělo přerušit úplně. Pokud maminka mlíčko má, může kojit alespoň částečně. Kojení je pro miminko velmi zdravé. Pokud hladina bilirubinu v krvi poklesne maminka může opět začít plně kojit.

Propuštění z nemocnice

Než odejde maminka s miminkem domů z porodnice, je předem dostatečně poučena, jak má miminko sledovat. Jestli miminko znovu nežloutne. Lékař bude informovat maminku o tom, že miminko, které prodělalo novorozeneckou žloutenku, bude více unavené, tedy bude i více spinkat. Také se nemusí budit na jídlo, proto poradí mamince aby si zaznamenávala:

  • počet krmení
  • kolik miminko snědlo
  • jak dlouho miminko spinkalo

Podle tohoto by se měla maminka řídit a miminko na jídlo probudit. Vše dělat přesně ve stejný čas. Po propuštění domů by rodiče co nejdříve měli dojít k dětskému lékaři s miminkem. Lékař potom bude sledovat stav miminka, jestli se mu žloutenka nevrací. Také se zaměří na hmotnost miminka.

Závěr

Žloutenka se objevuje jak u donošených, tak i nedonošených miminek. Objevuje se zhruba kolem druhého až třetího dne po narození. U miminka, které se narodilo ve správný termín a dostane novorozeneckou žloutenku, by měla zmizet do 10 dnů. U nedonošeného miminka tato žloutenka trvá až 3 týdny, pak by měla ustoupit.

Pokud má miminko přirozenou žloutenku (tedy fyziologickou), nemělo by mít žádné jiné nemoci jako jsou chudokrevnost nebo infekce. Stolice by měla mít svojí barvu a měla by být v pořádku.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk