Úvod > Zdraví > Rýma u kojenců

Rýma u kojenců

Rýma je velmi nepříjemné virové onemocnění, a proto by se u novorozenců neměla v žádném případě podceňovat. Když se miminko narodí, je sliznice v nosánku zcela sterilní. Až postupem času se mohou začít objevovat infekce a mikroby. Proto je velmi důležité se s miminky vyvarovat styku s nemocnými. Pokud už miminko rýma postihne, může se jednat o rýmu z oslabeného imunitního systému, kdy jsou napadeny horní cesty dýchací.

Není dobré srovnávat dospělého člověka s miminkem. Malá miminka mají zúženou přední i zadní část nosu, a proto stačí malé ucpání a ihned je snížena nosní průchodnost. To působí velké potíže kojencům, protože neumí dýchat ústy. U takto malých miminek se díky oslabenému organismu mohou tyto infekce dostat do celého tělíčka. U miminek se objeví neklid, nespavost, podrážděný žaludek a horečka. I z obyčejné rýmy mohou vzniknout nebezpečné nemoci, které mohou miminku velmi ublížit.

Jak rýmu odstranit

Malé děti neumějí smrkat, proto jim musíte od rýmy pomoci. Nejlepší je samozřejmě rýmě předcházet. Pokud se však rýma objeví, je dobré pořádně větrat místnost, kde miminko spí. Je lepší chladnější vzduch, než suchá a přehřátá místnost díky vytápění. Také sledujte vlhkost vzduchu. Pokud nemáte zvlhčovač vzduchu, stačí v místnosti například sušit prádlo nebo přes radiátor nebo postýlku dát mokrou plenu. Pomůže také miska s vodou.

Rýmu můžete také zmírnit kapičkami nebo roztoky. Vše se dá koupit v lékárně. Mezi takové léky patří:

  • Sterimar: Je určen pro nejmenší od narození do 3 let. Obsahuje roztok mořské vody. Je to 100% přírodní lék bez konzervačních látek. Uvolní miminku nosík a miminko tak lépe spí.
  • Nasivin: Tyto kapičky jsou určeny pro děti od 1 do 8 let. Pokud tyto kapičky nedoporučí lékař, neměly by se používat déle jak týden. Velmi dlouhé používání může poškodit sliznici.

Většina kapiček se podává dvakrát až třikrát denně. Nepoužívejte prošlé léky. Kapičky by měly být co nejméně dráždivé.

Dalším lékem může být izotonický roztok z mořské vody nebo vincentka. Slouží k výplachu nebo výtěru nosíku. Vše je ale vhodnější konzultovat s lékařem.

Pomoci vám také může nosní odsávačka k čištění hlenů. Odsávačka se zavádí do nosu zhruba 2 cm. Musí jít souběžně s dolní stěnou nosu. Musí se dávat velký pozor, aby se nezavedla hadička příliš hluboko, mohlo by dojít ke zranění. I zde je lepší se poradit s lékařem. Všeobecně platí, že se odsávačka používá až při závažnějších případech.

Určitě není vhodné dávat dítěti do 2 let polštář pod hlavu. Lepší je podložit matraci v postýlce. Měli byste se vyhýbat kontaktu s nemocnými. I u lékaře by mělo malé miminko dostat přednost. Nebo by mělo být objednáno do poradny, kde nejsou nemocné děti.

Rizika rýmy

U malých dětí a novorozenců může z obyčejné rýmy vzniknout i velmi nepříjemná a nebezpečná nemoc, jako například zápal plic, zánět středního ucha, záněty dýchacích cest apod., proto by se rýma neměla u dětí zanedbávat. Aby tyto nemoci vaše maličké nepostihlo, hlídejte u nachlazení různé příznaky jakou jsou kašel, silná rýma, bolest ouška, teplota a změny v chování. Nejohroženější jsou kojenci do 3 měsíců života. Neumějí totiž dýchat ústy, proto je velmi důležité miminko hlídat. Můžete si pořídit monitor dechu, který vám nahlásí veškeré přestávky dechu. Pokud byste dítě nesledovali, mohlo by dojít k zástavě dechu a smrti.

Návštěva lékaře

Léčení rýmy doma je možné s pomocí léků a pomůcek ke zvlhčení místnosti. Rýma tak může odeznít sama. Pokud miminko trápí přes veškerou léčbu rýma déle jak 2 až 3 týdny, vyhledejte na pomoc ORL lékaře, který vaše miminko prohlédne a zjistí, zda se nejedná o cizí tělísko v nose. Při pozdním příchodu k lékaři by mohlo dojít až k polypovému nebo nádorovému onemocnění. Pokud se objeví u rýmy i teplota, dávejte pozor na pitný režim. I pro klid a větší jistotu můžete svému lékaři zatelefonovat, aby vám poradil, jak dále postupovat.

Závěr

Vždy při výskytu rýmy u miminek buďte velmi opatrní. Používejte kapičky a léky výhradně pro kojence. Sledujte stav dítěte a jeho chování. Pokud má miminko rýmu, nikdy ho nepřekrmujte. Dávejte mu jídlo a nebo jen mléko v menších porcích. Než podáte jakékoliv léky, zkuste nejdříve pořádně vyvětrat místnost nebo použít zvlhčovač vzduchu. Pokud začnete miminku dávat kapičky, v žádném případě nesmí obsahovat oleje ani aromatizované přípravky. Nedávají se, protože může u miminek dojít k alergické reakci nebo k udušení.

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk