Ačkoli je tato metoda mezi matkami velmi známá, je velmi překvapivé, že hodně maminek nemá zájem o své miminko pečovat, pokud má nějakou pohybovou vadu. Často si prostě nevědí rady nebo nemají možnosti se o takovéto miminko starat. Ale je zde také druhá stránka věci. V některých případe rodiče postižené miminko nechtějí, protože se bojí všeobecného pohledu na ně a na své dítě.
Rehabilitační metoda byla vytvořená dětským neurologem Václavem Vojtou za účelem pomoci dětem i dospělým, kteří trpí poruchou pohyblivosti svalů, například díky obrně. Metodu doprovází seznam potřebných cvičení pro procvičování rozhýbání správných (akumulačních) bodů, díky kterým je možné pohybovat svaly, které sami neumíme používat. Právě akumulační body jsou ty body, které automaticky vyvolají mozkovou paměť a umožní se svaly pohybovat.
Díky návštěvám neurologa zjistí každý rodič, jestli tuto metodu bude jeho dítě potřebovat. Neurolog s miminkem vyzkouší celkem sedm správných poloh, které by mělo miminko za pomoci provést. Pokud se neurologovi nebude zdát nějaká reakce, třeba i jen jedna, dá to rodičům hned na vědomí a sdělí jim další potřebné informace a instrukce. Nejčastěji léčbu pomocí Vojtovy metody doporučí dětem postiženým dětskou mozkovou obrnou, rozštěpem páteře, skoliózou, ortopedickými vadami hrudníku nebo v případě tzv. koňské nohy.
Pomocí Vojtovy metody je možné léčit i dospělé, kteří prodělali cévní mozkovou příhodu nebo mají skoliózu, bolesti ramen nebo periferní parézu.
Pro pár prvních cvičení je rodičům nápomocný fyzioterapeut, který cviky názorně a pomalu vysvětlí a samozřejmě také ukáže. Je samozřejmé, že pokud si rodiče nejsou v nějakých bodech jistí, měli by se okamžitě bez rozpaků ptát na vše, co je zajímá a čemu během vysvětlování nerozuměli.
Význam a důvod, proč toto cvičení provádět, je velmi jednoduchý a velmi důležitý, jak pro dobrý fyzický rozvoj miminka, tak také pro vývoj psychický. Samotné cvičení spočívá v jednoduchém úkolu. Musí se stimulovat reflexní body, které jsou na těle miminka pro vyslání vývoje do mozku a rozproudění mozkového dění. Délka procvičování záleží na věku dítěte, ale nejlepší časové rozmezí je mezi 5 až 20 minutami. Nejčastěji se využívají dvě polohy pro stimulaci. První je reflexní plazení, kdy dítě leží na bříšku. Druhou je reflexní otáčení, kdy dítě leží na zádech.
Pokud se rodič rozhodne využívat cviků Vojtovy metody i v případě, že dítě splnilo všech sedm základních cviků u neurologa, zjistí, že se jednotlivé cviky velmi těžko shání. Nejlepší cestou, jak se vše o této metodě dozvědět, je si koupit o ní knížku nebo si popovídat si na serverech o miminkách, kde se vedou volné diskuze. Na internetu je i spousta amatérských nebo videí od fyzioterapeutů.
Bohužel ani tato metoda nemůže slíbit 100% úspěch. Nutné ale je se ihned nevzdávat, protože u každého jedince je potřebná jiná délka cvičení. Někomu bude stačit procvičovat cviky týdny nebo měsíce, ale některým to může trvat celé roky.