Zánět močových cest dokáže potrápit mnoho žen. Některé záněty se objeví jednou za život, ale u některých žen se bohužel stále opakují. Zánět močových cest je velmi nepříjemná nemoc, která trápí ženy všech věkových kategorii. Zánět se může objevit i u dětí a těhotných žen, někdy se objeví i u mužů. Ženy na tyto záněty však trpí více, protože mají konečník blíže k močové trubici, což zvyšuje riziko přenosu bakterií.
Důležité je záněty nepodceňovat a začít se zavčas léčit. Po uzdravení, ale i před onemocněním, je důležitá prevence a ochrana, aby se zánět neopakoval, případně se vůbec nevyskytl. Při opakovaném zánětu mohou být příznaky slabší a méně bolestivé, takže je možné, že je žena přehlédne.
Zánět vznikne obvykle ze zánětu močového měchýře, močové trubice nebo konečníku. Je vyvolaný bakterií, které se nazývá Escherichia coli. Tato bakterie se nachází v zažívacím traktu a pro člověka je velmi prospěšná. Pokud se ovšem dostane do močového ústrojí, dokáže způsobit velmi vážné problémy. Bakterie se usadí a velmi rychle se množí, proto je velmi důležitý dostatek tekutin, aby se tyto bakterie důkladně proplachovaly. Pokud se tak neděje, může se zánět dostat až do ledvin. Zánět močových cest může vzniknout z důvodu
Zánět močových cest je velmi pravděpodobný i u lidí, kteří mají cukrovku nebo mají vrozené vady močového ústrojí.
Někdy se zánět může projevovat velmi pomalinku, dokud nevypukne naplno. Někdy se ale může projevit velmi rychle i z hodiny na hodinu. Nejčastějšími příznaky jsou
Pokud se bolest silně prolíná do zad, začíná se zánět prohlubovat a může zasáhnout ledviny. Zde je důležité vyhledat lékařskou pomoc.
Pokud se nemoc čerstvě objevila a je zachycena zavčas, je možné léčit se doma. Pokud se nemoc rozšířila a vyhledali jste lékaře, určitě vám předepíše antibiotika. Pokud je zánět velmi závažný, navrhne hospitalizaci.
Určitě je vhodné nasadit vitamín C, který pomáhá okyselit moč a bakterie nemají takovou šanci se více rozšířit. Dále je důležitá léčba pomocí třapatky (latinky echinacea), která chrání imunitní systém. Hlavní ochranou je i nadále dostatek tekutin, aby bakterie mohly z těla ven. Tekutiny by se měly podávat každou hodinu a měla by se vypít sklenice vody nebo čaje určené na urologické problémy. Po každé stolici je nutné se důkladně opláchnou. Mezi další léky můžete zařadit bezinkový květ, přesličku nebo brusinky.
Je důležité dodržet klidový režim a dopřát tělu důkladný odpočinek a klidný spánek. Tělo musí mít dostatek tepla, a to zejména podbřišek, záda a ledviny. Pokud samoléčba neodezní do 36 hodin, je důležité navštívit lékaře.
Vyhledat lékařskou pomoc není žádná ostuda, právě naopak, tato nemoc se nesmí podceňovat. Někdy jsou bolesti tak silné, že nevydržíte ani stát na nohou, neuděláte krok, takže vás to vysloveně donutí jít k lékaři. Lékaře by jste určitě měli vyhledat, pokud máte
Lékař provede kontrolu moči a zjistí, jak je zánět rozšířený. S největší pravděpodobností vám nasadí antibiotika, která jsou velmi silná a ihned zaberou. Pokud se zánět rozšířil do ledvin, je důležitá hospitalizace.
I před zánětem se člověk může bránit. Velmi důležitý je dostatek tekutin. Ochránit se žena může i vhodným spodním prádlem, které by nemělo být příliš těsné a mělo by být z kvalitního materiálu. Další důležitou částí je správná hygiena. Důležité je také chránit se před prochladnutím. Žena trpící na časté záněty by si měla hlídat i stravu a měla by do jídelníčku zařadit dostatek zeleniny a ovoce. Jako prevenci může užívat protiinfekční a urologické čaje nebo brusinky, které je možné konzumovat buď jako prevence, nebo v době léčby. Brusinky jsou výborné pro léčbu močových cest a nemocných ledvin. Mají antibakteriální a antioxidační účinky. Jsou výborné pro podporu močového měchýře.
Pokud vás postihne zánět močových cest, není dobré to podceňovat. Určitě je lepší navštívit lékaře a nasadit zavčas antibiotika. Důležitá je i prevence. Když vás zánět postihne, vyhýbejte se ostré stravě, citrusovým plodům, mléčným výrobkům, cukru, kofeinu, kouření a černému čaji.