Sedmnáctému týdnu těhotenství ve vývoji dítěte dominuje osifikace, tedy tvorba kostí. Důležité je tomu přizpůsobit jídelníček. Dítěti se dotváří pokožka. Plod již také ovládá sací a polykací reflex. Pro budoucí maminku toto období přináší mimo jiné i uvolnění od těhotenských příznaků.
Vývoj dítěte:
V sedmnáctém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 10 až 13 cm (od hlavy k patám je to průměrně 16 cm) a váží kolem 135 g.
Na hlavičce již jsou patrné vlásky. Oči jsou stále ještě překryty srostlými víčky, pod nimiž se ovšem stále vyvíjejí. I když přes víčka dítě nevidí, reaguje na světlo. Silnější světlo, namířené na břicho, vyvolá u plodu únikovou reakci, kdy dítě například pootočí hlavou. Na jazyku se stále tvoří chuťové pohárky. Dítě ovšem ještě nemůže vnímat chuť jako takovou, protože mozek není doposud tak dobře vyvinutý, aby umožnil rozlišení různých chutí.
Kůže plodu je stále ještě velice tenká. I přesto ovšem je již tvořena všemi třemi vrstvami – tedy pokožkou, škárou a podkožním vazivem.
V sedmnáctém týdnu těhotenství již může dítě hýbat klouby a celou kostrou. Většina kostí byla doposud chrupavčitá. Nyní nastupuje tzv. proces osifikace neboli přeměna chrupavky v kost. Chrupavčité kosti se tedy zpevňují. Doba osifikace u různých kostí se liší. Některé se přemění velmi rychle, jiným to trvá celé těhotenství a pokračuje i po porodu.
Objevují je dýchací pseudopohyby, kdy plodová voda vstupuje a vystupuje z plic podobně, jako je tomu následně po porodu se vzduchem. Elektrokardiogram dítěte se podobá EKG dospělého. Srdeční sval sílí a jeho stahy jsou čím dál účinnější. I pupeční šňůra je každým dnem silnější a pevnější.
V sedmnáctém týdnu začíná plod přibývat na váze. Pod kůží se usazuje tuková tkáň (adipózní tkáň), jež pomáhá miminku vytvářet a následně udržovat tělesnou teplotu. Tuková tkáň je také vynikajícím zdrojem energie a je velmi důležitá pro metabolismus.
Plod si již vytvořil dva základní reflexy. První je sací a druhý polykací. Oba dva se tedy týkají příjmu potravy. Než ovšem miminko spatří světlo světa, bude mít vyvinuté téměř všechny reflexy, které mu pomohou přežít a poznávat svět.
Rady pro ženy:
Těhotenské příznaky stále ustupují. Dalo by se říci, že si většina žen začíná těhotenství opravdu užívat. Zapomínat by se ale nemělo na pestrou stravu bohatou na vitamíny a vápník, který pomáhá při tvorbě kostí. Důležitý je také přiměřený pohyb.
Žena si pomalu začíná zvykat na rostoucí bříško a na zvyšující se váhu. Zpočátku se může zdát, že rostoucí bříško vás převažuje dopředu. Objevit se můžou i problémy s rovnováhou. Na tyto pocity si ale žena postupně zvykne.
Do této doby oblékla většina těhotných žen své běžné oblečení. Zvětšující se bříško a váha začínají ovšem tuto možnost značně komplikovat. Vše začíná být těsné. Je tedy nutné přistoupit k volbě nového šatníku. Není vhodné vybírat nové šaty jen podle velikosti. Těhotenské oblečení by mělo být především pohodlné a nemělo by tlačit na břicho. V žádném případě by žena neměla nosit tak upnuté oblečení, aby docházelo ke zhoršení krevního oběhu a prokrvování některých částí těla.
Velmi důležitý je také vhodný výběr obuvi. Platí o ní prakticky to samé jako o šatech. Žena by například rozhodně neměla trpět v sešněrovaných a příliš utažených kozačkách. Za nevhodné jsou považovány i boty s velkým podpatkem. Většina těhotných žen trpí bolestmi zad, které mohou podpatky ještě zhoršit.
V dnešní době není naštěstí žádný problém sehnat těhotenské oblečení, které nejenom dobře padne, ale je kvalitní. Dokonce ani nezáleží na tom, jaký styl oblečení budoucí maminka vyznává. Určitě se dají pořídit těhotenské šaty, které vám budou vyhovovat.
Pokud vám váš ženský lékař nebo porodní asistentka diagnostikovali rizikový faktor, který by mohl znamenat nějakou vrozenou vývojovou vadu, je většinou nutné provést odběr a vyšetření plodové vody. Nejde tedy o test, který by měly během těhotenství podstoupit všechny budoucí maminky. Vyšetření se provádí například také u žen, které jsou starší 35 let, protože zde hrozí zvýšené riziko narození dítěte s nějako vrozenou vadou (př. Downův syndrom).
Odběr plodové vody je nejspolehlivější metodou zjištění velké řady vrozených vad. Toto vyšetření není ovšem bez rizika. Je tedy důležité, aby byla žena předem informovaná o průběhu a možném dopadu vyšetření.
Mezi velmi časté příznaky těhotenství v tomto období patří hemoroidy. Tímto problémem trpí téměř polovina těhotných žen. Jde vlastně o jakési křečové žíly na žilních pletencích konečníku, které se rozšiřují vlivem zvýšeného množství a průtoku krve. Hemoroidy ovšem mohou vzniknout i při zácpě, proto je vhodné snažit se jí předcházet pomocí konzumace potravin s vyšším obsahem vlákniny, dodržováním pitného režimu a pravidelného cvičení.