Určitě se neděste, není to žádné strašení. Měla byste však vědět, že během porodu mohou nastat různé komplikace či nečekané situace. Větší předpoklady, že by mohla nějaká komplikace nastat, mají například starší rodičky, kterých za poslední léta hodně přibývá. Dále jsou to ženy, které mají uznané rizikové těhotenství.
Do rizikové skupiny mohou patřit i ženy, které v minulosti prodělaly potrat, mají cukrovku, léčenou neplodnost, vysoký krevní tlak, prodělané infekce či interrupce. V tomto případě může být zvýšené riziko předčasného porodu.
V České republice rodí většina žen spontánně, tj. klasicky, bez větších komplikací. Jestliže Vám však doktor dopředu řekne, že Vás císařský řez nemine, nemusíte mít žádné obavy. Jistou výhodou u císařského řezu je, že víte přesný termín porodu dopředu, jak datum, tak i čas, a můžete se na porod připravit. Ani v případě, že je císařský řez neplánovaný (není známé datum, kdy k němu dojde), není nutné se strachovat. Více na http://www.maminet.cz/clanek/45-cisarsky-rez.html.
Máte obavy z toho, že nepoznáte, že Vám odtekla plodová voda? Někdy se může stát, že odteče pomalu, takže to třeba ani nepoznáte. Pokud si nejste jista, jeďte do porodnice, tam Vám udělají spolehlivý test, zda je plodová voda přítomná. Jestliže Vám odteče hodně plodové vody, která má čirou barvu, měla byste se do porodnice dostavit do hodiny. Rozhodně se nestresujte. Vezměte si sbalené věci a jeďte. Má-li plodová voda jinou barvu než čirou, tj. narůžovělou, hnědou nebo zelenou, je nutné vyšetření v porodnici. V tom případě raději jeďte okamžitě. Jiná barva než čirá je považována za příznak rizika. Nemusí to však vždy znamenat akutní ohrožení plodu. Pakliže je voda zkalená, musí se plod nepřetržitě monitorovat. Jestliže jsou podle monitoru jisté známky ohrožení miminka, většinou se těhotenství ukončí císařským řezem.
Jestliže nosíte v bříšku hodně velké miminko, může to být také komplikace. Díky ultrazvuku se dá poznat, že bude miminko velké. Když má budoucí maminka dostatečně prostornou pánev, může obvykle rodit i větší miminko spontánně. V případě, že se miminko do pánve nevejde, musí se provést císařský řez. Podle porodníků je za velké dítě považováno dítě, které váží více než 4000 g. Za obrovské dítě je považováno dítě, které váží více než 4500g.
Další komplikace je, když se miminko rodí koncem pánevním, tzn. že jde nožičkami napřed. Když je miminko natočeno nožičkami k pánevnímu vchodu, ve většině případů také porod končí císařským řezem.
Velké množství dětiček se rodí s pupeční šňůrou omotanou kolem krku. Většinou nedochází k žádným závažným komplikacím. Postačí během porodu důsledně monitorovat a sledovat pohyby miminka.
Jestliže se v těhotenství potvrdí nějaká vývojová vada, je věnována budoucí mamince zvýšená pozornost. Většinou porod probíhá normálně, ale třeba u vrozené vady srdce ohrožující život probíhá porod v Praze ve Fakultní nemocnici v Motole, kde se nachází dětské kardiocentrum pro celou naší republiku. Tam je i zajištěna miminku ta nejlepší a speciální péče. Pakliže je vrozená vada ledvin, musí být u porodu přítomen pediatr, který má příslušnou specializaci.
Tato komplikace je jedna z nejvážnějších v porodnictví. Vyskytuje se naštěstí pouze u 1 % ze všech porodů. U miminka v tomto stavu může dojít k přerušení dodávky kyslíku a u maminky k velké ztrátě krve. Předčasné odloučení placenty je velmi častou příčinou úmrtí maminky a miminka. V České republice ročně zemře 8 - 10 žen v souvislosti s těhotenstvím. Léčba je velmi obtížná a tato komplikace může potkat kteroukoliv těhotnou ženu. Větší pravděpodobnost je u kuřaček, žen s vysokým krevním tlakem nebo u ženy, která upadne nebo narazí přímo na bříško.