Úvod > Těhotenství po měsících > Sedmý lunární měsíc (25. - 28. týden těhotenství)

Sedmý lunární měsíc (25. - 28. týden těhotenství)

Vývoj plodu

V sedmém lunárním měsíci je plod stále velmi hubený, i když na konci tohoto období už zpravidla měří okolo 35 cm a váží až 1200 g. Vrásčitá a průsvitná pokožka se postupně stává neprůhlednou, a to i díky zvětšující se podkožní tukové vrstvě. Dochází k prvnímu otevírání očí. Pokračuje vývoj zubů. Na zubech se objevuje zubní sklovina. Mozek má již všechny nervové buňky, další již přibývat nebudou. U buněk dochází k diferenciaci (která k čemu bude) a mezi buňkami vznikají nervové spoje. Zda srdíčko plodu bije pravidelně, lze zjistit pomocí stetoskopu. Problémy s poslechem jsou u silnějších maminek, které mají silnější tukovou vrstvu.

Pomalu začíná fungovat dýchání. Zvyšuje se tak pravděpodobnost přežití miminka při předčasném porodu. Miminko vypadá vzhledově již jako ostatní narozené děti. Jeho organismus je však ještě nezralý a citlivější na možné infekce.

Plod se neustále pohybuje. V průměru vykoná 20 až 60 pohybů za půl hodiny. V případě, že plod nespí, je pohybů ještě více. Plod stále nemusí být v poloze připravené pro porod, tedy hlavičkou dolů. Nestabilní polohy jsou v tomto období ještě běžné. Plod má totiž stále dost prostoru na pohyb. Konečná poloha by měla být jasná v posledním měsíci těhotenství. Aktuální polohu lze zjistit pouhým ohmatáním oblasti dělohy.

Změny organismu matky

Děloha stále roste a omezuje tak ženu ve fyzické aktivitě. Přibývá i množství plodové vody. Bříško se tak zvětšuje a je těžší. Těžiště se posouvá dopředu, tím pádem bříško táhne dopředu celou oblast i s páteří. Dochází obvykle ke špatnému držení těla ženy a bolestem zad. Proto je vhodné cvičit před zrcadlem správné držení těla. Také uvolňovací a protahovací cviky není dobré vynechávat. Hmotnostní přírůstek by měl by opět přibližně 2 kg.

Většina žen trpí v těhotenství zácpou. Příčinami zácpy bývají obvykle velikost a poloha dělohy, která posouvá střeva, a vysoká koncentrace progesteronu, který ovlivňuje funkci střev. Proti zácpě lze bojovat mnoha způsoby. Nedoporučuje se však příliš využívat projímadla. Jedná se o návykové látky a obzvlášť v těhotenství by jejich použití měla žena konzultovat se svým lékařem. Důležitý je i dostatečný a pravidelný pohyb. Pokud těhotná žena není v dobré fyzické kondici, postačí procházky kombinované s cviky na správné dýchání, tlačení a relaxaci. Zácpu lze ovlivnit i vhodnou stravou:

  • dostatek tekutin (kromě alkoholu)
  • syrové ovoce a zelenina
  • celozrnné pečivo
  • zakysané mléčné výrobky - jogurt, kefír
  • dostatek vlákniny - zlepšuje pohyb střev, přitahuje vodu (zřeďuje stolici)

Hrozící předčasný porod

V ojedinělých případech může dojít k předčasnému porodu. Jak hrozící předčasný porod poznat? Je potřeba, aby se těhotná žena pravidelně kontrolovala. Mezi první příznaky patří

  • bolestivost v podbřišku
  • poševní kontrakce
  • krvácení z rodidel
  • předčasný odtok plodové vody – má zbarvení jako moč; pozor nezaměňovat

Ojedinělé kontrakce jsou běžné i mimo těhotenství, například při orgasmu, po větší námaze nebo při rozrušení. Pokud se však vyskytují častěji, je nutná konzultace s gynekologem. Při kontrakcích děloha zpravidla ztvrdne. V případě, že následně změkne, je vše v pořádku. Pokud nepoleví, je nutné navštívit lékaře, který obvykle předepíše hořčík a klid na lůžku. Hrozícímu předčasnému porodu se lze částečně vyvarovat. Těhotná žena by měla často odpočívat a relaxovat pomocí teplé koupele (pozor, voda nesmí být horká). Měla by se vyvarovat stresu a neměla by zvedat těžké věci (uvádí se nad 5 kg).

Nespavost

Pokud žena doposud netrpěla nespavostí, může nyní zaznamenat problémy se spánkem v druhé polovině noci. Vinu na tom má většinou plod, ale nikdo by mu to neměl mít za zlé. Pokračuje totiž ve svém pravidelném tréninku pohybů. A protože v tuto chvíli se těhotná žena tolik nepohybuje, nic mu v tom nebrání. Ve druhé polovině noci je také těhotná žena již zmožená spaním v určité poloze, a tak hledá novou polohu na spaní. Proto se častěji budí. Pořádný spánek také narušuje časté nucení na močení. Žena je po takové noci příliš vyčerpaná a nemá dost sil na další dny v těhotenství. Pro lepší spánek se doporučuje:

  • k večeři jíst pouze lehký pokrm
  • nepít před spaním kávu nebo černý čaj
  • vypít před spaním sklenici mléka nebo šálek lipového čaje
  • dát si před spaním jablko
  • usínat v dobře vyvětrané místnosti
  • vykoupat se před spaním v teplé vodě

Není potřeba každý den dodržovat všechna tato pravidla. Třeba se ukáže, že některá nepomáhají a žena najde jiná. Každopádně není dobré užívat léky na spaní. Ty sice zaručí tvrdý spánek, ale po probuzení je žena stejně unavená, jako kdyby v noci nespala.

Epidurální analgezie

Epidurální analgezie (EA) umožňuje zmírnění bolesti při porodu (neplést s anestezií = úplné znecitlivění). Zpravidla se vpichuje v bederní oblasti do páteřního kanálku. Kromě snížení porodních bolestí způsobuje i uvolnění děložního hrdla a rozevření porodní branky. I když riziko komplikací je poměrně nízké, je potřeba si o EA předem promluvit s porodníkem. Ne vždy je EA vhodná. Samotná volba, zda porod proběhne s EA, je sice často na samotné rodičce, ale z důvodu možných komplikací ji porodník nemusí doporučit. EA se podává obvykle několik hodin před samotným porodem a lze hladinu průběžně doplňovat. Porodní cesty musí být však otevřené zhruba na 2 až 3 cm. Pokud se dítě nachází již v porodních cestách, nelze EA aplikovat.

Epidurální analgezii nelze použít u rodičky, která má špatnou srážlivost krve. Také obézní rodičce se epidurální analgezie nedoporučuje. Důležitým faktorem je i oblast vpichu. Pokud je v oblasti vpichu například tetování nebo zánět kůže (lupenka, ekzém), opět nelze podat epidurální analgezii. Problémem bývá i různá deformita bederní páteře. V případě, že rodička bere nějaké léky, je vždy o využití epidurální analgezie nutná konzultace s porodníkem.

Naproti tomu se EA doporučuje u některých nemocí a zdravotních problémech, jako jsou epilepsie nebo vysoký krevní tlak, cévní a plicní nemoci (astma) nebo cukrovka. Také při vícečetném porodu se EA doporučuje.

Po aplikaci EA může dojít k některým vedlejším účinkům. Mezi ně patří například bolesti hlavy a zad, krvácení v oblasti vpichu nebo nízký krevní tlak. Někdy EA způsobí, že není možné pokračovat v přirozeném porodu a je nutné podstoupit porod císařským řezem.

Těhotenská cukrovka

Po 26. týdnu těhotenství podstoupí těhotná žena krevní test na těhotenskou cukrovku. Test je stejný jako při zjišťování klasické cukrovky a se skládá ze dvou částí. Nejprve se těhotné na lačno odebere krev. Ihned po odběru musí těhotná žena vypít roztok glukózy. Další odběr krve následuje po 2 hodinách. Krevní rozbory se porovnají a zjišťuje se rychlost odbourávání glukózy v krvi. V případě, že je výsledek negativní, nemusí se těhotná ničeho obávat. Ale ani při pozitivním výsledku není potřeba propadat panice. Nejedná se totiž o klasickou cukrovku. Těhotenská cukrovka zpravidla po porodu mizí. Hlavními příznaky těhotenské cukrovky jsou (stejně jako u klasické) vyšší příjem tekutin, častější močení a obsah krvi v moči. Léčí se zpravidla dietou, v ojedinělých případech užíváním inzulínu.

Neléčená těhotenská cukrovka může způsobovat u těhotné poševní infekce a u plodu různé malformace. Po porodu může nastolit novorozeneckou žloutenku nebo hypoglykémii novorozence (nižší obsah cukru v krvi). Děti rodiček s těhotenskou cukrovkou se často rodí větší. I proto je nutné rodit v termínu a nepřenášet. Porodník by tedy měl o těhotenské cukrovce být vždy informován.

Další informace

© 2007-2024 Maminet.cz, všechna práva vyhrazena, veškeré informace zde uvedené jsou bez záruk