Brzy bude končit druhý trimestr těhotenství. Přírůstek váhy je individuální (průměrně kolem 6-7 kg). Dítě se již může rozhlížet okolo sebe. Stále se vyvíjejí plíce. U matky dojde ke zrychlení krevního oběhu, může se objevit zvýšená hladina cukru v moči a potrápit ji můžou křeče v nohou. Měla byste také opět navštívit lékaře.
Vývoj dítěte:
V sedmadvacátém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 22 až 27 cm (od hlavy k patám je to něco mezi 32 a 36 cm) a váží 750 až 900 g.
Od minulého týdne už může dítě otevřít oči, které byly pevně zavřená více než 4 měsíce. Za tuto dobu došlo k definitivnímu dotvoření všech částí oka. Dítě se již může začít rozhlížet okolo sebe. Jeho vnímání je ovšem ještě hodně omezené. Je schopné ale rozlišovat světlo a stín.
Na prstech jsou již patrné nehty. V současné době ještě ovšem nedosahují ke koncům prstíčků. To se ale do porodu změní.
Dítě je obklopeno plodovou vodou, kterou polyká. Většina plodové vody je následně přefiltrovaná ledvinami a vyloučena v podobě moči. Malá část je vylučovaná pokožkou. Plodová voda se každé tři hodiny zcela vymění. Tvoří ji 97 % procent vody, v níž jsou mimo jiné obsaženy i minerální soli. Vdechování plodové vody je velmi prospěšné pro vývoj dýchacích cest. Plíce jsou v této době ještě nezralé, ale dítě by již bylo v případě předčasného porodu schopno dýchat s pomocí lékařských přístrojů. Dítě může trpět škytavkami. Toho se ovšem nemusíte bát. Škytavka není pro dítě nebezpečná.
V tomto týdnu se může ještě dítě v děloze volně pohybovat. V důsledku následného rychlého růstu bude mít ovšem kolem sebe stále méně místa. Neznamená to ovšem, že by dítě přestávalo být aktivní. Dítě je aktivnější v noci. Je to dáno tím, že během dne, kdy je žena na nohách, působí chůze na miminko jako houpání. Dítě tento pohyb vnímá podobně, jako když ho po porodu vezmete do náruče. I když se vám může zdát, že vaše běžné činnosti v žádném případě houpání či kolébání připomínat nemůžou, dítě to cítí jinak. Díky tomu, že je obklopeno plodovou vodou, která vytváří jakýsi polštář, necítí dítě většinou jiné pohyby než mírné pohupování. V noci, když se uložíte ke spánku, se ale miminko většinou probudí. Pohupování, které ho během dne ukolébávalo, je nyní pryč. Dítěti tedy nic nebrání v tom, aby se také nějakou dobu bavilo.
Rady pro ženy:
Stále se vám zvětšuje bříško. Postupně se můžete začít cítit neohrabaná a velmi často unavená. Nebojte se, je to zcela normální. Nestyďte se odpočívat i přes den. Doporučuje se podkládat si nohy. Pokud vás pálí žáha, můžete si při odpočinku více podložit hlavu.
V těle matky dojde k různým změnám. Například se zvýší srdeční frekvence (zhruba o 10 až 15 tepů za minutu). Tím dochází k celkovému zrychlení krevního oběhu. Zvýší se i celkový objem krve (asi o 30 %). V současné době také ubudou červené krvinky, čímž dochází ke zředění krve. V důsledku toho může dojít k anémii (chudokrevnosti), která není v těhotenství neobvyklá. Na druhou stranu přibývají bílé krvinky (leukocyty). Zvyšuje se také hladina fibrinogenu, což je látka, která způsobuje vyšší náchylnost ke srážení krve).
Dalším velmi častým příznakem těhotenství v tomto období je zvýšené množství cukru v moči. To se nemusí objevovat pouze u žen, které jsou diabetičky. Proto pokud se u vás objeví vyšší množství cukru v moči, nepanikařte. Oznamte tuto skutečnost svému lékaři, která vám provede test, jež určí, o jak vysokou hladinu cukru jde. Pokud jde o laktózu, je její výskyt během těhotenství zcela normální. Pokud se ovšem jedná o glukózu, může to znamenat, poruchu ledvin. Ani v tomto případě se nemusíte obávat. Po porodu se vše vrátí do pořádku. I tak se ale vyvarujte příliš solenému jídlu. Sůl totiž zadržuje vodu v tkáních a může způsobit otoky.
Druhý trimestr těhotenství s sebou přináší také nové problémy. Mohou se objevit například křeče v nohou. Ty vás mohou potrápit především v noci. Někteří lékaři vám možná doporučí užívat hořčík či vápník. Na tyto látky ovšem příliš nevsázejte. Většinou vám od těchto problémů nepomůžou. Prevence proti těmto příznakům je stejná jako u prevence křečových žil – tedy:
V této době by také měla proběhnout čtvrtá povinná návštěva lékaře, kde se zkontroluje, zda dítě správně roste a jestli je matka v pořádku. Lékař se vás nejspíš také zeptá na to, kdy jste poprvé ucítila pohyby dítěte a jaká byla jejich síla. Nebojte se mu říci všechny obtíže, které vás provázejí. Během všeobecné prohlídky lékař zjistí vaši váhu, hodnotu krevního tlaku, zkontroluje moč a změří děložní výšku.