Končíte druhou třetinu těhotenství! Začnete být méně pohyblivá vzhledem k stále se zvětšujícímu bříšku. Občas můžete pozorovat přes břišní stěnu pohyby dítěte, někdy se rýsuje obrys hlavičky, jindy lze nahmatat jinou pohybující se část (patičky, ručičky). Měla byste si vybrat porodnici.
Vývoj dítěte:
Ve dvacátém osmém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči mezi 23 a 28 cm (od hlavy k patám je to asi 33 až 37 cm) a váží 850 až 1000 g.
V předchozích týdnech došlo k oddělení očních víček. Dítě je schopné rozlišovat světlo a stín a může také reagovat na podněty mrkáním. Mozek dítěte se neustále vyvíjí. V této době vznikají další a další nervové buňky a spoje. Mozková kůra byla do této doby hladká. Kolem osmadvacátého týdne těhotenství se na ní začínají objevovat první rýhy a záhyby.
Pokožka dítěte stále sílí a díky přibývajícímu tuku postupně ztrácí svojí průsvitnost. Její barva je nyní růžová až červená. Zabarvení je dáno cévami, které protkávají kůži dítěte. Krev miminka je červenější než krev matky. Hemoglobin obsažený v červených krvinkách je totiž u dětí bohatší na železo. Není to jen náhoda. Díky tomuto jevu je umožněno snadnější předávání kyslíku z krve matky do krve plodu
Velký vývoj zaznamenaly plíce. V nich jsou v současné době již vytvořeny plicní sklípky a formuje se v nich cévní řečiště. To má velmi velký význam. Když se totiž dítě po porodu poprvé nadechne, plíce absorbují kyslík a pošlou ho ke zmíněným cévám. Ty potom následně zajistí oběh okysličené krve po celém těle. Dozrávají také průdušky (neboli bronchiální trubice), které se následně rozdělují na menší a menší větve.
V těle miminka se také vytváří látka surfaktant. Tato látka zajišťuje, že se vzduchové váčky v plicích vzájemně neslepí a budou tedy moci fungovat. Surfaktant tedy umožní dítěti první nádech na tomto světě.
Rady pro ženy:
Právě končíte druhý trimestr a od příštího týdne začne poslední třetina těhotenství. V této době těhotenství by měl být váš váhový přírůstek asi 350 až 400 g za týden.
Ani tato etapa se neobejde bez různých příznaků. Jedním z nich mohou být bolesti v zádech. Většinou jsou způsobeny špatným postojem a celkovým držením těla. Jak bříško roste, posouvá se i vaše těžiště. Bříško vás táhne dopředu, což se žena stačí vyrovnávat prohnutím v kříži a ohýbáním ramen. Tělo tím trpí a chůze se může zdát obtížná. Na tento posun si musí tělo matky totiž teprve zvyknout.
Hodně žen také tvrdí, že je bolí ledviny. Nejde ovšem přímo o ledviny, ale o páteř. Způsobeno je to rovněž snahou vyrovnat těžiště těla.
Proti těmto bolestem se můžete do jisté míry bránit sama. Když budete dodržovat základní pravidla, můžou se bolesti zmírnit. Pokud jste byla zvyklá nosit boty na podpatku, nyní se jim vyhýbejte velkým obloukem. Podpatky totiž samy o sobě vyžadují prohnutí v zádech a držení rovnováhy, proto jsou pro těhotné ženy v tomto období těhotenství naprosto nevhodné. Vyberte si raději nějakou pohodlnější obuv. Vyklenutí boty by mělo také podporovat klenbu vašeho chodidla.
Pokud jsou vaše bolesti pravdu silné, můžete nosit těhotenský pás. Za normálních okolností není těhotenský pás příliš vhodný. Na jednu stranu vám může pomoci udržet tělo a rovnováhu, ale lepší je nechat tuto práci na svalech, které by měly tvořit přirozenou oporu. Někdy se mu ovšem nevyhnete. Pokud už měla žena více dětí nebo čeká dvojčata, její svaly již na oporu nemusí samy stačit. V tom případě je těhotenský pás vhodným řešením. Jeho výběr byste ale neměla ponechávat náhodě. Kupte ho ve specializované prodejně, kde vám umožní si ho vyzkoušet. Nesmí vás tlačit a musí být přesně přizpůsobený vaší postavě.
Ulevit vám také může fyzické cvičení. Je nutné ho ovšem provádět správně a pečlivě. Vhodné cviky vám může poradit lékař. Můžete také navštívit rehabilitaci, kde vám rehabilitační pracovník (kineziterapeut) poradí, jaký postoj je nejvhodnější pro vás stav.
Aby se dostavilo zlepšení, je nutné dodržovat základní pravidla:
Až polovina žen v této fázi těhotenství trpí samovolným únikem moči. Způsoben je zvyšujícím se tlakem rostoucí dělohy na močový měchýř.
Pokud mát žena Rh negativní, bude jí kolem tohoto týdne podána injekce s látkou anti-D. Díky tomu si nebude tělo vytvářet protilátky proti krvi miminka. Vaše dítě bude testováno hned po porodu, a pokud se zjistí, že je Rh pozitivní, dostanete další injekci anti-D. Pak už budou bezpečná i vaše další případná těhotenství.