V tomto týdnu těhotenství se již dítě nenazývá embryem, nýbrž plodem (plod = fétus). Tím je také skončeno embryonální období a začíná období fetální, které trvá až do porodu. Vrcholí vývoj všech životně důležitých orgánů. Změny jsou vzhledem k předcházejícímu embryonálnímu období více pozvolné a navazují na sebe. V jedenáctém týdnu lze již pozorovat na dítěti lidské znaky.
Od tohoto týdne se začíná uvádět jiné měření velikosti dítěte. Velikost se počítá od hlavy ke kostrči. V jedenáctém týdnu těhotenství je dítě velké asi 4 cm (od hlavy k patám je to asi 5,5 cm) a váží 10 g.
Hlava se začíná postupně vzpřimovat a krk se protahuje. Pokračuje vývoj obličejových částí. Tvoří se nosní oblast, ale nozdry jsou stále ještě zavřené. Rýsují se rty. Začínají se zjemňovat dosud hrubé rysy obličeje.
Jedenáctý týden je také týdnem, kdy se objevují zárodky smyslů chuti a čichu.
Vnější pohlavní orgány jsou na plodu dobře rozlišitelné, ale až do konce prvního trimestru je toto zjištění pomocí ultrazvuku spíše odhadem, který může být nepřesný a nespolehlivý. Velkou roli v tom hraje natočení a poloha plodu. U mužského jedince začínají nyní varlata vylučovat testosteron.
Srdce bije asi 110 až 160 tepů za minutu. Někdy je již možné zachytit tlukot srdce Dopplerovým přístrojem při vyšetření u ženského lékaře. Nicméně není to pravidlem. Pokud se tlukot srdíčka zachytit nepodaří, nemusí to být důvod k panice. To, že srdíčko není slyšitelné, může být způsobeno tím, že plod je v poloze, která může zvuk tlumit.
Kostní tkáň u některých kostí začíná sílit. Pokračuje vývoj pokožky a tvoří se vrstva, z níž v dalších týdnech vzniknou nehty na rukou i nohou.
Dále se také vyvíjí respirační systém. V jedenáctém týdnu již existuje pravá a levá průdušková trubice. Tyto trubice se následně spojí a vytvoří tzv. tracheu, neboli průdušnici a plíce. Plod již vykazuje občasné dýchací pohyby. A to i přesto, že v děloze není vzduch.
Dítě je v děloze velmi aktivní. Mezi nejčastější pohyby patří protahování rukou a nohou, kopání, přetáčení se na strany. Tyto pohyby ovšem ještě žena pocítit nemůže.
V jedenáctém týdnu těhotenství dochází u ženy ke zrychlení srdeční činnosti. To je způsobeno zvýšením celkového objemu krve. Objem krve se zvětšuje hlavně z důvodu, aby mohla být dostatečně prokrvovaná placenta a tím docházelo k její správné činnosti. Výkon srdce budoucí matky v této době dosahuje svého maxima. To trvá až do konce těhotenství.
S tím také souvisí nárůst krevního tlaku. Tělo na to reaguje rozšířením tepen a žil (hlavně v končetinách), čímž dojde k zlepšení jejich prokrvování. Ženě se poté mohou končetiny zdát teplejší. Pro lepší okysličování je vhodná přiměřeně dlouhá chůze.
I ledviny v této době více pracují. Proto je dobré dodržovat zvýšený přísun tekutin. To mimo jiné pomáhá bránit vzniku močových infekcí, které jsou po dobu těhotenství velmi časté. Pozor by si na to měly dávat hlavně ženy, které trpí záněty močových cest častěji.
Jak miminko roste, zvedá se postupně horní část dělohy nad pánevní okraj. Jedenáctý týden není ovšem ještě zpravidla na ženě příliš vidět. Váhový přírůstek během prvního trimestru většinou nepřekročí 2 kg. Nižší váhové přírůstky mohou být způsobeny nevolnostmi a zvracením, které se mohou objevit na počátku těhotenství. I když by měly tyto příznaky ke konci prvního trimestru ustoupit, mohou se opět objevit ve třetím trimestru.
Hladina hormonů se v této době stabilizuje. S tím také souvisí ustupování projevů přecitlivělosti a emocí. Hormonální změny mají ovšem vliv na sliznici dutiny ústní. Proto je vhodné v této době zvýšit péči o chrup.
Důležitý je také přísun vitaminu C. Denní dávka by se měla pohybovat okolo 80 až 100 mg. Vitamin C pomáhá plodu při tvoření nových buněk, kostí a také zubů. Velmi vhodná je konzumace pomerančů či jiných citrusových plodů. Na vitamin C jsou také dobré jahody a brokolice. Pokud ještě nebyl proveden test krve na Rh faktor, měl by proběhnout tento týden. Těhotná žena by se měla vyvarovat přílišnému slunění. Nejméně vhodné je slunění v soláriu. Některé studie uvádějí, že UV paprsky v soláriu mohou vést k nedostatku kyseliny listové.
Mezi nejčastější příznaky v této době patří: