Ve dvanáctém týdnu těhotenství začínají orgány, které byly vytvořeny v předešlých obdobích pracovat. Plod se čím dál více podobá člověku. Příznaky těhotenství částečně ustupují. V tomto týdnu by mělo také proběhnout první vyšetření ultrazvukem.
Ve dvanáctém týdnu těhotenství měří dítě od hlavy ke kostrči asi 5 cm (od hlavy k patám je to asi 7,5 cm) a váží okolo 18 g.
Pokračuje vývoj obličejové části, kde se objevuje postupně více a více lidských znaků. Minulý týden byly položeny základy pro tvorbu nosního hřbetu, který již nyní začíná být patrný. Dotváří se také oční víčka, která v této době úplně překryjí oko. Oči se zavřou a zůstávají tak až do konce druhého trimestru. Pokračuje také vývoj chrupu. Pod mléčnými zuby se nyní začínají tvořit pupeny, neboli zárodky, všech 32 zubů trvalého chrupu. Na hlavě se tvoří vlasové váčky.
Ve dvanáctém týdnu těhotenství se začíná formovat také hlasové ústrojí. V hrtanu se objevují hlasové vazy. Tím začíná postupný vývoj hlasivek.
Dítě se v této době již pohybuje. Otáčí hlavou, hýbe rukama a nohama, otevírá a zavírá ústa. Může také pohybovat jazykem, protahovat se a dokonce vzdychat nebo zívat. Pohyby, které dítě vykonává, ovšem nemůže žena ještě cítit. Je to způsobeno malou velikostí plodu a oproti tomu velkým množstvím plodové tekutiny.
Na končetinách již zcela vymizely blány mezi prsty. V minulém týdnu se začala tvořit nehtová lůžka. Nyní se z nich začínají tvořit nehty. Nehty rostou až do porodu. Rychlost tohoto růstu může být různá. Některé děti se narodí s dlouhými nehty, které je samozřejmě nutné ihned ostříhat, aby se dítě neporanilo. Ve dvanáctém týdnu těhotenství se začínají tvořit i jedinečné otisky prstů.
Játra dítěte už začínají produkovat krevní buňky. Krvinky mají v této době ovšem odlišnou barvu, než je tomu po narození. Důvodem je to, že tato krev ještě není okysličená. Nepřichází totiž do styku se vzduchem. Plod přebírá kyslík z krve matky.
Ve dvanáctém týdnu také dozrávají ledviny.
Ve slinivce se objevují Langerhansovy ostrůvky. Ty jsou součástí slinivky břišní a díky nim dochází k produkci enzymů, které se dostávají do krevního oběhu. Díky těmto Langerhansovým ostrůvkům se tvoří například inzulin.
Nadále se procvičují dýchací a polykací svaly. Vyvíjí se i sací reflex. Dítě je už v této době schopno polykat plodovou vodu. Utváří se i nervové receptory. Nejvíce citlivé jsou v této době na tvářích, chodidlech či dlaních.
Ve dvanáctém týdnu těhotenství začíná děloha stoupat do dutiny břišní. Močový měchýř je méně stlačený, proto již žena nepociťuje tak častou potřebu močit. Částečně ustupují i žaludeční obtíže. Návalem hormonů se ale může stále měnit nálada. Mezi časté příznaky se řadí také zácpa.
Kvůli výživě plodu přes placentu dochází ke zvýšení objemu krve. Žena pak může mít citlivější dásně, které mohou častěji krvácet. Může to být nepříjemné, ale je nutné dodržovat nadále dentální hygienu. Akorát je třeba být při používání zubních kartáčků či dentálních nití šetrnější.
Dvanáctým týdnem těhotenství končí nejkritičtější období vývoje plodu. To ovšem neznamená, že by se žena neměla vyvarovat některým věcem. Je nutné se například vyvarovat agresivních sportů nebo i takových, kde je větší možnost pádu. Kvůli správnému vývoji placenty by se také neměly přetěžovat břišní svaly.
Za nevhodné je považováno i barvení vlasů. I když není prozatím prokázána žádná souvislost mezi barvením vlasů a nějakou vývojovou vadou, chemikálie, jež jsou obsaženy v barvách na vlasy, rozhodně nejsou pro dítě přínosem.
Ve dvanáctém týdnu by měl na gynekologické prohlídce proběhnout první ultrazvuk. Je možné se také informovat na klady a zápory prenatálního vyšetření plodu, kterým se zjišťují možné vrozené vývojové vady, jako jsou Downův syndrom či rozštěp páteře (neboli spina bifla). Některé screeningové testy na Downův syndrom lze provést již právě ve 12. týdnu těhotenství.