Již několik hodin po splynutí se spermií se oplodněné vajíčko (zygota) začne dělit. Nejprve na dvě části, po té na čtyři části, atd. Do dělohy docestuje zhruba po 5 dnech od oplození a v té době se skládá z více jak 200 buněk. Jedná se o váčkovité stádium nazývané blastocysta. Postupně se zanořuje do sliznice dělohy a po 8 až 10 dnech se zahnízdí. Dále probíhá dělení buněk, a to ve třech vrstvách...
Na začátku druhého lunárního měsíce se embryo podobá embryím ostatních savců. Během tohoto měsíce však prodělá několik výrazných změn. Na konci měsíce se už bude vzdáleně podobat člověku. Embryo zaujímá tvar písmena C, ale už se začíná objevovat zúžení mezi hlavou a tělíčkem, začíná se objevovat základ krku. Už na konci 3. týdně po oplodnění, což odpovídá 5. týdnu těhotenství, vzniká základ mozku ..
Embryo se neustále vyvíjí a roste. Na konci třetího lunárního měsíce měří od temene ke kostrči kolem 9 cm a váží přibližně 30 gramů. Dále pokračuje vývoj končetin. Horní končetiny se vyvíjejí rychleji než dolní. Jsou na nich patrné i prstíky. Začínají pracovat některé vnitřní orgány, jako například játra, žaludek a ledviny. Díky vývoji už nevypadají všechna lidská embrya stejně. Rozdíly jsou patrn..
Od 13. týdne těhotenství už nemluvíme o budoucím dítěti jako o embryu, ale jako o plodu (fetus). Plod je více podobný lidskému jedinci. Postupně se vyvíjejí svaly, kůže mění svoji barvu. Na hlavičce se objevují první vlásky. Celé tělo se pokrývá jemnými chloupky zvanými lanugo. Tyto chloupky chrání plod. Postupně se ke konci těhotenství stanou silnějšími (velus). Po porodu dítě už na těle tyto chl..
Plod neustále roste, mění se však proporce těla. Začíná se zpomalovat růst hlavičky. Oproti tomu se značně prodlužují končetiny. Na rukou se objevuje základ nehtů. Nehty stále porostou, takže je možné, že ihned po narození bude miminko potřebovat nehtíky ostříhat. Zároveň roste i svalová hmota.
Plod stále nabírá hmotnost. Obaluje se totiž stále podkožním tukem. Už neroste tak rychle do délky, zato se rychleji zakulacuje. Na konci šestého lunárního měsíce měří přibližně 30 cm a váží 600 až 800 g. Neustále se vyvíjejí i vnitřní orgány. Například mozek má už nyní kolem 10 miliard buněk a postupně se tvoří nervová spojení. Kosti stále tvrdnou. Nadále se vyvíjejí zoubky. Oči stále zůstávají z..
V sedmém lunárním měsíci je plod stále velmi hubený, i když na konci tohoto období už zpravidla měří okolo 35 cm a váží až 1200 g. Vrásčitá a průsvitná pokožka se postupně stává neprůhlednou, a to i díky zvětšující se podkožní tukové vrstvě. Dochází k prvnímu otevírání očí. Pokračuje vývoj zubů. Na zubech se objevuje zubní sklovina. Mozek má již všechny nervové buňky, další již přibývat nebudou. U..
Na konci osmého lunárního měsíce měří plod přibližně 40 cm a váží 1800 g. Neustále se zakulacuje, protože zesiluje vrstva podkožního tuku. Pro svůj vývin stále využívá výživu z placenty. Po případném předčasném porodu by byl novorozenec plně závislý na lécích, i když životaschopný.
Na konci devátého lunárního měsíce měří plod přibližně 45 cm a váží kolem 2500 g. Svoji délku od třetího měsíce zvětšil devětkrát, hmotnost dokonce šestsetkrát. Dále probíhá dozrávání jednotlivých orgánů, plíce dozrají až po 34. týdnu. V tuto dobu je už plod připraven na porod. Při předčasném porodu by se dobře adaptoval. Stále dochází k prodlužování kostí, při kterém si plod od matky bere velké m..
Porod se neustále blíží. Je potřeba se připravit na poslední chvíle doma, mít vše zabaleno a připraveno. Zde jsou informace o posledních čtyřech týdnech těhotenství. V tuto dobu je velmi důležité znát příznaky blížícího se porodu, polohu a velikost plodu, největší rizika a možnosti řešení při přenášení.